birgün

20° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 05.06.2017 23:42

Körfez monarşilerinden Katar’a İran ablukası!

S. Arabistan’ın da aralarında olduğu altı Arap devleti ile Güney Asya ülkesi Maldivler, Katar’la ilişkileri kesti. Gerekçe ‘Terörizme destek verilmesi’ gösterilse de asıl nedenin Katar’ın İran’a ‘yeşil ışık’ yakması olduğu iddia edildi

Körfez monarşilerinden Katar’a İran ablukası!

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad El Sani’nin İran’ı destekleyen açıklamalar yaptığına yönelik haberlerin Körfez Arap ülkeleri arasında neden olduğu kriz daha da derinleşti. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen ve Libya ülke güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdu. Asya’nın güneyindeki ada ülkesi Maldivler de Katar’la diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

Arap ülkeleri kara, deniz, hava sahası ile limanlarını Katar’a kapattıklarını, Dohalı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılması gerektiğini duyurdu. Katar, ayrıca Yemen’de Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği uluslararası koalisyondan da çıkarıldı. Kararın ekonomik yansımaları da hemen etkisini gösterdi.

Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları ve Dubai merkezli Flydubai ve Emirates şirketleri Doha’ya ve Doha’dan tüm uçuşlarını durdurduğunu açıkladı. Suudi Arabistan, Katar’daki El Cezire televizyonunun yayın lisansını iptal etme ve ülkedeki ofislerini kapatma sürecini başlattı. Katar’daki medya kuruluşları için çalışan Suudi gazetecilerin de ülkelerine dönmeleri emredildi.

Radikal İslamcı terörübeslemekle suçlanıyor

Karara gerekçe olarak “Katar’ın terörizme destek vermesi” gösterilirken; petrol zengini küçük ada ülkesi Katar, IŞİD ve El Kaide dahil çeşitli radikal İslamcı grupları destekleyerek “bölgeyi istikrarsızlaştırmakla” suçlandı. Kararda ayrıca Doha yönetiminin Müslüman Kardeşler’e verdiği desteğe de dikkat çekildi.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan koalisyon komutanlığı açıklamasında, uluslararası koalisyonun, ‘Katar’ın koalisyondan çıkarılmasına karar verdiği kaydedildi. Açıklamada, “Katar’ın başta El Kaide ve IŞİD olmak üzere Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı koalisyondan çıkarılmasına karar verdi” ifadeleri yer aldı.

Suçlamalardan büyük üzüntü duyuyoruz

Katar Dışişleri Bakanlığı ise Arap ülkelerinin diplomatik ilişkileri kesme kararından ‘üzüntü’ duyduğunu açıkladı, suçlamaları reddetti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kararın şaşkınlıkla karşılandığı belirtildi, suçlamalar için ise “dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar” yorumu yapıldı. Katar hükümeti Müslüman Kardeşler ile ilgili iddialar hakkında, “Lübnanlı Hizbullah ve Hamas gibi direniş hareketlerini reddedip, Müslüman Kardeşler’i kara listeye aldıkları için kimse terörizmi desteklemekle suçlayamaz” açıklaması yaptı.

Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, 2014 yılında da Katar’ı içişlerine karışmakla suçlamış ve diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin hemen hemen hepsinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesi, bölgede son yıllarda yaşanan en büyük diplomatik kriz.

Ankara bu işe pek üzüldü

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmesinin ardından Katar’daki krize ilişkin konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üzüldüklerini söyledi, diyalog çağrısında bulundu. Çavuşoğlu, “Biz Körfez bölgesinin istikrarını kendi istikrarımız olarak görüyoruz. Elbette ülkeler, sorunlar ya da görüş ayrılıkları yaşayabilir. Ancak her şartta diyaloğun devam etmesi lazım. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz. Çok sayıda ortak çalışmamız var. Aşılması için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

*****

İçişlerine karışıyor İhvan’ı barındırıyor

Suudi Arabistan: Suudi Arabistan Katar’ı, ‘Ortadoğu’da terörizme destek vermekle’ suçluyor ve Doha yönetiminin Suriye’de adını “Şam’ın Fethi Cephesi” olarak değiştiren Nusra Cephesi’ni ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü desteklediğini iddia ediyor. Bir diğer suçlama da İhvan’ın desteklenmesi.

Mısır ve Suudi Arabistan Müslüman Kardeşler Hareketini “terör örgütü” olarak kabul ediyor.

Mısır: Mısır Dışişleri “düşmanca tutumları” nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu. Suudi Arabistan’la birlikte Mısır’ın da dile getirdiği bir diğer suçlama ise Katar’dan ‘Müslüman Kardeşler hareketine hem siyasi hem de finansal destek verilmesi.’ Açıklamada, Katar’ın “El Kaide ve IŞİD fikrini yaydığı, Sina Yarımadası’ndaki terör örgütlerini desteklediği, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerini ülke topraklarında barındırdığı, ayrıca Mısır ve diğer Arap ülkelerinin iç işlerine karıştığı” ifadesi kullanıldı.

Bahreyn: Bahreyn’in diplomatik ilişkileri kesme gerekçesi ise Katar’ın ülkedeki ‘İran destekli silahlı gruplara destek vermesi, ülkenin güvenliğini ve istikrarını tehdit etmesi ve içişlerine karışması’ olarak açıklandı. Yapılan açıklamada, “Medya yoluyla ülkedeki terörist faaliyetler kışkırtıldı ve ülkede kaos ortamının oluşması için çabalandı” denildi.

Yemen: Yemen’in Suudi kuklası Hadi hükümeti ise Katar’ı “Husilere destek vermekle” suçladı. Açıklamada “Katar’ın darbeci Husi militanlarına desteği aşikâr hale gelmiştir” denildi.

*****

Krize giden süreç: Katar Emiri’nin İran’ı desteklemesi

Krizin ilk işaretleri 23 Mayıs gecesi Katar Resmi Haber Ajansı’nın (QNA) Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani’nin ağzından, ABD’ye karşı İran’ı destekleyen açıklamalarıyla geldi. El Sani, QNA’da yayımlanan röportajda “İran’a karşı düşmanlık beslemek akıllıca değil” ifadelerini kullanıyordu. Ancak röportajın yayılmasından birkaç saat sonra Katar İletişim Dairesi Başkanı Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA web sitesinin siber saldırıya uğradığını, QNA üzerinden yayımlanan haber ve röportajlara itibar edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani 25 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, “Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar’a karşı bir kampanya olduğu belli. Biz de buna karşı koyacağız” dedi.

*****

ABD: Tarafların konuşmasını destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan taraflara diyalog çağrısı geldi. Tillerson, “Tarafların, oturup farklılıklarını konuşmasını destekliyoruz. Körfez İşbirliği Konseyi dağılmamalı” dedi. Pentagon da, ABD ordusunun Katar’dan yürüttüğü Afganistan, Irak ve Suriye’deki operasyonlarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını açıkladı.

Rusya: Kendi bilecekleri iş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, karara ilişkin, “Arap ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı alması kendi bilecekleri bir iş. Bu, bu ülkelerin ikili ilişkilerini ilgilendiren bir konu. Biz, böyle kararlara karışmıyoruz” dedi.

İran: İlişkileri kesmek sorunu çözmez

İran, Katar’la ilişkilerin kesilmesinin bölgesel krizin çözülmesine yardımcı olmayacağını söyledi. İranlı üst düzey yetkili Hamid Ebutalebi, “Diplomatik ilişkileri kesmek ve sınırları kapatmak krizi çözmenin bir yolu değil” dedi. Ebutalebi, saldırganlığın ve işgalin istikrarsızlıktan başka bir sonuç doğurmayacağını kaydetti.

İsrail: Büyük fırsat

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ise, “Radikal İslami terör korkusuyla Katar’la ilişkilerini kesen ülkeler, İsrail’e, Arap ülkeleriyle radikal İslami teröre karşı işbirliği yapmak için büyük fırsat sunuyor. Arap ülkeleri bile bölgedeki riskin İsrail değil, terörizm olduğunu anladı” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız