birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 28.04.2016 12:29

Korkut Boratav: Laiklik aydınlanmanın bir ögesidir

Korkut Boratav: Laiklik aydınlanmanın bir ögesidir

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik karşıtı çıkışını yorumlayan iktisat profesörü Korkut Boratav, "en başta laikliği yanlış tanımlıyorlar" dedi.

BirGün'e konuşan Boratav, şunları söyledi;

"Laiklik tartışmaları yapılırken laikliğe dair yapılan tanımlar da dikkat çekiciydi. Türkiye düşünce hayatının önemli isimlerinden Prof Dr. Korkut Boratav, laikliğe ilişkin hatalı tanımlamaları eleştirdi. Boratav laikliğin ‘din ve vicdan özgürlüğü’ olarak tanımlanmasına karşı çıktı. Boratav, şu ifadeleri kullandı; “İsmail Kahraman’ın künyesi açık. Durduğu nokta da biliniyor. Bu konuda bu görüşler onun kişisel görüşleridir demek doğru olmaz. Başka bir mesele daha var. Laikliği din ve vicdan özgürlüğü diye tanımlamaya başladılar. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da buna benzer bir açıklama yaptı. Bir kere bu yanlış. Laiklik din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili bir şey değildir. Aydınlanmanın bir ögesidir. Laiklik, ortaçağ kurumlarına, ortaçağın devlet anlayışına karşı verilen mücadelenin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Devletin ve toplumun dini kurallardan arınmasıdır. Kavramları karıştırmamak lazım. Zaten devlet ve toplum dini kurallardan arınırsa din de bireysel alana, bireyin dünyasına çekilecektir. Doğrusu da budur."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol