birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.04.2016 12:29

Korkut Boratav: Laiklik aydınlanmanın bir ögesidir

Korkut Boratav: Laiklik aydınlanmanın bir ögesidir

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklik karşıtı çıkışını yorumlayan iktisat profesörü Korkut Boratav, "en başta laikliği yanlış tanımlıyorlar" dedi.

BirGün'e konuşan Boratav, şunları söyledi;

"Laiklik tartışmaları yapılırken laikliğe dair yapılan tanımlar da dikkat çekiciydi. Türkiye düşünce hayatının önemli isimlerinden Prof Dr. Korkut Boratav, laikliğe ilişkin hatalı tanımlamaları eleştirdi. Boratav laikliğin ‘din ve vicdan özgürlüğü’ olarak tanımlanmasına karşı çıktı. Boratav, şu ifadeleri kullandı; “İsmail Kahraman’ın künyesi açık. Durduğu nokta da biliniyor. Bu konuda bu görüşler onun kişisel görüşleridir demek doğru olmaz. Başka bir mesele daha var. Laikliği din ve vicdan özgürlüğü diye tanımlamaya başladılar. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da buna benzer bir açıklama yaptı. Bir kere bu yanlış. Laiklik din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili bir şey değildir. Aydınlanmanın bir ögesidir. Laiklik, ortaçağ kurumlarına, ortaçağın devlet anlayışına karşı verilen mücadelenin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Devletin ve toplumun dini kurallardan arınmasıdır. Kavramları karıştırmamak lazım. Zaten devlet ve toplum dini kurallardan arınırsa din de bireysel alana, bireyin dünyasına çekilecektir. Doğrusu da budur."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız