birgün

15° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 18.03.2020 01:15
author

Korona akıllı olsun

Arkadaşlar cahillik çok güzel, gelsenize. Mesela koronavirüs 4 gün boyunca boğazda oturuyormuş. Şimdi bu 4 gün boyunca boğazınıza lavabo aç dökerseniz, gayet güzel iyileşebilirsiniz.

Korona 4 gün boğazda oturuyormuş, bu 4 gün boyunca boğazdaki kiraları yükseltirsek virüs basar kaçar...

***

Acayip hikâye gelin: Bir cemonun şeyhi hazretleri virüsle konuşmuş. Nerede? Ruhlar aleminde. Nasıl? Kafası çok iyiyken her halde. Halüslü bu konuşma sırasında şeyh bey, virüse ‘Senin melmeket nire?’ demiş. Virüs de ‘Lan olm Türklerin başına bela olmaya geldim, mevzu çıkacak herkes akıllı olsun’ demiş... Şeyhçim de virüse dönüp ‘Senin elini yüzünü badelerim la, sen akıllı ol, Türkiye’ye gelmeyeceksin’ demiş. Bunun üzerine virüz de şeyhin badesinin çok zevksiz de kalitesiz olduğunu fark edip, ‘Aman ya senin şeyhinin de meraklısı değiliz, ben gideyim Fransızları bunaltayım’ demiş...

***

Karantinaya alınan umre tayfa, haliyle KYK yurtlarının ne kadar kötü durumda olduğunu fark edince, isyan etmişler. Ekip de haklı, rezalet bir hayat. Arada bazıları ‘Ahır burası ahır’ diye isyan etmiş. Haliyle bizim ahırlarda ancak genç öğrenciler kalabilir. Sonuçta toplumda herkesin yeri belli.

***

Diyanet mega bütçesiyle bizimle alay edercesine delicesine kalabalık ortamda ‘Kalabalıklardan uzak durunuz’ çekti ya, aklım almadı. Ya olm insan biraz utanır. Biraz sıkılır... Neyse sonra hatalarını düzelttiler. Doğru bir yaklaşımla camilerin kullanımına kısıtlama getirdiler. Zaten daha önce getirdikleri ‘Ortak tesbih kullanımı yasağı’ da iyi bir başlangıçtı. Lakin dün yine bir cenazede tüm tayfa toplandı...

Üzücü...

***

Cehalet nedir? Cahil nasıl olunur? Ülkemizde bunu uygulamalı olarak görüyoruz. Sokaktaki vatandaş ‘Bize bi şey olmaz’ diyor, kaza yapan sarhoş diğer şoföre ‘Hadi ben içkiliyim, sen koronadan mı kaçıyorsun?’ diye atarlanıyor. Ekranlarda insan yerine bildiğin şaklabanları çıkartıyoruz. Daha kötüsü konunun uzmanı olmayan bu tipler bir de vatandaşa önerilerde bulunuyor.

Sürekli kelle paça siparişi veren teyzemizin mesela hızlı bir şekilde yasaklanması lazım. Toplum sağlığı için, başka bir şey için değil. Ayrıca yaş itibariyle de risk grubunda. Allah korusun başına bir şey gelsin istemeyiz. Zaten bizi de her bir musibette nedense devlet yerine Allah koruyor...

***

Son olarak, seçim öncesi sırf üç beş oy gelsin diye tanzim işine giren yönetim, kamu sağlığı söz konusu olduğu zaman direkt kumun altına giriverdi... Vatandaşa ucuza soğan, patates vermenin derdini yapan adminler nedense toplum sağlığı söz konusu olduğunda sessiz kaldılar. Esas şimdi tanzim satışa ihtiyacımız var. Esas şimdi devletin vatandaşına yardımcı olması, temizlik malzemesi, dezenfektan ve diğer gerekli hizmetleri ulaştırması var ama kimin umurundadır ki?

***

İş o kadar komik bir noktada ki. Sağlık Bakanı, işini yaptığı için halk tarafından çok sevildi. Milletçe bir bakanın, bir devlet memurunun işini yapıyor olması tabii bize biraz fazla geldi. Bakana hayranlık içinde bakmaya başladık. Oysa ki olması gereken bu. Bize hizmetkar olarak gelenler nedense lüks araçlarıyla, onlarca arabalık konvoylarıyla yine kendi keyiflerinin derdindeler. Bir bakan çıkıp da vatandaşı insan yerine koyup açıklama yapınca halk duygusal anlar yaşıyor. Çok normal...

***

Önümüzdeki günleri toplum olarak nasıl geçireceğimiz hepimize bağlı. Daha sevecen, daha yardımsever, daha az bencil ve daha insan olalım. Belki o zaman kurtuluruz kendimizden. Daha iyi bireyler oluruz.

Hepinizi en samimi duygularımla öpmeyeyim. Korona!

Hastaları müşteri olarak gören bir sistemin içindeyiz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız