birgün

20° KAPALI

TEKNOLOJİ 30.10.2020 13:57

Korona Amazon’a yaradı, şirket kârını ikiye katladı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başından bu yana hisseleri hızla artış gösteren Amazon, kârını bir yıl içinde 2,1 milyar dolardan 6,3 milyar dolara çıkardı.

Korona Amazon’a yaradı, şirket kârını ikiye katladı

Dünyanın önde gelen online alışveriş sitesi Amazon, küresel salgın krizini fırsata dönüştürdü. Ayda 200 milyon insanın alışveriş yaptığı site, kârını 2,1 milyar dolardan (17 milyar TL), 6,3 milyar dolara (52 milyar TL) çıkarttı. Şirketin sene sonu satış hedefi ise 121 milyar dolar (1 trilyon TL).

CNBC'nin haberine göre, temmuz-ağustos-eylülü kapsayan üç aylık dönemin bilançosunu açıklayan şirketin satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 yükseldi ve 96,1 oldu. Şirketin kârı, salgına karşı karantınanın en yoğun uygulandığı ikinci çeyrekte 5,2 milyar dolardı (43 milyar TL).

'PANDEMİDEN KAZANÇLI ÇIKAN AMAZON OLDU'

Amazon CEO’su Jeff Bezos konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar Noel tatillerinde yapılan alışverişlerden çok daha fazlası ile karşı karşıyayız. Bu, önümüzdeki tatil sezonunun beklenmedik şekilde geçeceğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Amazon Mali İşler Direktörü Brian Olsavsky, analislerle yaptığı görüşmelerde, çalışanlarının güvende olması için sosyal izolasyon kurallarının uygulanmasıyla maliyetleri düşürdüklerini bu sayede ürünlerin dezenfeke edilmesine daha fazla bütçe ayırdıklarını açıkladı. Olsavsky, “Yeni işe alım prosedürleri geliştirdik. Uzun mola süreleri vererek çalışanların iş yerinde olabildiğince az bir araya gelmesine çalışıyoruz. Bu elbette verimliliği düşürüyor” açıklamasını yaptı.

ZİRVESİNDEKİ ŞİRKETLERİN ARASINDA EN İYİ HİSSE PERFORMANSINA SAHİP

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, dördüncü çeyrekte 112 milyar dolar (931 milyar TL) ile 121 milyar dolar (1 trilyon TL) arasında satış beklediklerini açıkladı ki bu, yüzde 28 ile yüzde 38 arası büyüme anlamına geliyor.

Hisseleri sene başından bu yana yüzde 74 yükselen Amazon, ABD’nin en değerli beş teknoloji şirketi arasında en iyi hisse performansına sahip firma.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol