birgün

12° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 30.10.2020 13:57

Korona Amazon’a yaradı, şirket kârını ikiye katladı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başından bu yana hisseleri hızla artış gösteren Amazon, kârını bir yıl içinde 2,1 milyar dolardan 6,3 milyar dolara çıkardı.

Korona Amazon’a yaradı, şirket kârını ikiye katladı

Dünyanın önde gelen online alışveriş sitesi Amazon, küresel salgın krizini fırsata dönüştürdü. Ayda 200 milyon insanın alışveriş yaptığı site, kârını 2,1 milyar dolardan (17 milyar TL), 6,3 milyar dolara (52 milyar TL) çıkarttı. Şirketin sene sonu satış hedefi ise 121 milyar dolar (1 trilyon TL).

CNBC'nin haberine göre, temmuz-ağustos-eylülü kapsayan üç aylık dönemin bilançosunu açıklayan şirketin satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 yükseldi ve 96,1 oldu. Şirketin kârı, salgına karşı karantınanın en yoğun uygulandığı ikinci çeyrekte 5,2 milyar dolardı (43 milyar TL).

'PANDEMİDEN KAZANÇLI ÇIKAN AMAZON OLDU'

Amazon CEO’su Jeff Bezos konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar Noel tatillerinde yapılan alışverişlerden çok daha fazlası ile karşı karşıyayız. Bu, önümüzdeki tatil sezonunun beklenmedik şekilde geçeceğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Amazon Mali İşler Direktörü Brian Olsavsky, analislerle yaptığı görüşmelerde, çalışanlarının güvende olması için sosyal izolasyon kurallarının uygulanmasıyla maliyetleri düşürdüklerini bu sayede ürünlerin dezenfeke edilmesine daha fazla bütçe ayırdıklarını açıkladı. Olsavsky, “Yeni işe alım prosedürleri geliştirdik. Uzun mola süreleri vererek çalışanların iş yerinde olabildiğince az bir araya gelmesine çalışıyoruz. Bu elbette verimliliği düşürüyor” açıklamasını yaptı.

ZİRVESİNDEKİ ŞİRKETLERİN ARASINDA EN İYİ HİSSE PERFORMANSINA SAHİP

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, dördüncü çeyrekte 112 milyar dolar (931 milyar TL) ile 121 milyar dolar (1 trilyon TL) arasında satış beklediklerini açıkladı ki bu, yüzde 28 ile yüzde 38 arası büyüme anlamına geliyor.

Hisseleri sene başından bu yana yüzde 74 yükselen Amazon, ABD’nin en değerli beş teknoloji şirketi arasında en iyi hisse performansına sahip firma.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız