birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

AVRUPA 30.07.2021 10:56

Koronavirüs: Aşılama İngiltere’de 60 bin kişinin ölümünü engelledi

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu verilerine göre, ülkede Covid-19 aşılarının 60 bin kişinin ölümünü engellediği tahmin ediliyor.

Koronavirüs: Aşılama İngiltere’de 60 bin kişinin ölümünü engelledi

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarının, 22 milyon Covid-19 vakasını önlediği ve 60 bin kişinin ise ölümünü engellediği tahmin ediliyor.

AA’da yer alan habere göre, İngiltere Halk Sağlığı Kurumu'nun yayımladığı rapora göre, hesaplamalar, Covid-19 aşılama programının bir sonucu olarak 60 bin ölümün ve 22 milyon 57 vakanın önlendiğini ortaya koydu.

HASTANEYE YATIŞI DOĞRUDAN ETKİLEDİ

Ayrıca, aşıların 52 bin 600'den fazla kişinin hastaneye yatışını doğrudan önlediği düşünülüyor.

Raporda yer alan hesaplamalar, başka bir müdahale olmadığı varsayılarak, aşılar olmadan kaç kişinin enfekte olabileceğine veya öleceğine dayanıyor.

İngiltere Sağlık Direktör Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, bunun gerçekten büyük başarı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Van-Tam, 18-25 yaşları arasındakiler dahil, nüfusun daha yüksek bir oranının aşılanması durumunda, başka bir kapanmanın "çok daha düşük" olacağını ifade etti.

İngiltere'de dördüncü Covid-19 dalgasının olup olmayacağını ise henüz bilemeyeceğini söyleyen Van-Tam, "Umarım en kötüsü geride kalmıştır ancak sonbahar ve kış aylarında sadece Covid-19 değil, grip ve diğer solunum yolu virüsleri yoluyla da bir veya iki inişli çıkışlı dönem geçirmemiz oldukça olası" değerlendirmesinde bulundu.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI

Aşılama programına 8 Aralık 2020'de başlanan ülkede, Covid-19 aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısı 46 milyon 733 bin 115'e ulaşırken bunlardan 37 milyon 782 bin 252'sine ikinci doz aşı yapıldı.

İngiltere'de dün 31 bin 117 yeni vaka sayısı ve virüs nedeniyle 85 ölüm bildirilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol