birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 27.03.2020 10:57

Koronavirüs Avrupa’ya bilinenden daha önce yayılmış olabilir: Zatürre başvuruları artmış!

İtalya’da bir araştırmacı, geçtiğimiz yılın son 3 ayında bildirilen grip ve zatürre vakalarının normalin üzerinde seyretmesi üzerine virüsün bilinenden daha önce Avrupa’da yayılmış olabileceğini söylüyor

Koronavirüs Avrupa’ya bilinenden daha önce yayılmış olabilir: Zatürre başvuruları artmış!

Koronavirüsten ölümlerin en çok görüldüğü İtalya’da virüs ilk olarak 21 Şubat’ta tespit edilmişti. Ancak araştırmacılar durumun böyle olmayabileceğini, virüsün sanılanın aksine ülkeye daha önce gelmiş olabileceğini belirtiyor.

Virüsün en fazla can kaybına yol açtığı yerlerden biri olan Lombardiya bölgesinde geçtiğimiz yılın son üç ayında grip ve zatürre vakalarının normalin üzerinde seyretmesi, araştırmacıların bu şüphesini arttırıyor.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Milano Üniversitesi'nde epidemiyoloji ve tıbbı istatistik profesörü olan Adriano Decarli, geçen yılın Ekim ile Aralık ayları arasında Milano ve Lodi arasındaki bölgede zatürre ve grip teşhisiyle hastaneye kaldırılanların sayısında ciddi artış olduğunu belirlediklerini söyledi.

Tam sayı veremeyeceğini belirten Decarli, ancak bölgede normalden "yüzlerce” daha fazla kişinin bu üç aylık dönemde hastanelerde tedavi altına alındığını, bazılarının hayatını kaybettiğini belirtti. Milano ve Lodi, İtalya'da koronavirüsün en fazla can aldığı şehirler arasında bulunuyor.

Hastane kayıtları ve hastaneden çıktıktan sonra evinde hayatını kaybedenler de dahil, söz konusu vakalarla ilgili tıbbı verileri inceleyen Decarli, yeni koronavirüsün İtalya'ya o dönemde yayılıp yayılmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Decarli, "Virüsün 2019 sonunda İtalya'ya gelip gelmediğini anlamak istiyoruz. Eğer öyleyse, neden uzun bir süre bu tespit edilemedi? Tespit edilebilseydi, salgında muhtemel bir ikinci dalgayı karşılamak üzere önümüzde daha net bir tablo olurdu” diye konuştu.

Profesör Decarli, araştırma tamamlandığında sağlık yetkililerinin söz konusu şüpheli belirtilerle o dönem hayatını kaybeden insanların mezarlarının açılmasını isteyebileceğine işaret etti.

Ancak Decarli'nin hipotezine katılmayan uzmanlar da var. İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi'nden Profesör Paul Hunter, koronavirüsün 2019 sonunda Avrupa'da yayılmaya başlamış olabileceği ihtimaline şüpheyle yaklaşıyor. Hunter, "Bana göre virüsün Ocak ayından önce Avrupa'ya gelmesi oldukça düşük ihtimal” diye konuştu.

Hunter, İtalyan bilim adamları o dönem alınan ve saklanan örnekler üzerinden yapılan testlerden pozitif sonuç almadığı takdirde, bu görüşe güvenilmemesi gerektiğini söyledi.

Hunter ayrıca, virüsün bulaşma hızını ve semptom göstermeyen hastaların ne kadar çok olduğunu hatırlatarak, "Eğer bu vakalar COVID-19 olsaydı o zaman Avrupa'da çok daha büyük bir salgınla karşı karşıya olmamamız düşünülemezdi” değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüs nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı ülke olan İtalya'da ilk vaka 21 Şubat'ta tespit edilmişti. Ancak bazı bilim insanları virüsün ülkede bundan bir ay önce dolaşmaya başladığını savunuyor.

Milan'daki Sacco Hastanesi'nin salgın hastalıkları biriminden Massimo Galli, virüsün Ocak ayı ortasında ülkeye geldiğini belirtiyor. Diğer yandan Ocak ayından önce böyle bir ihtimalin çok düşük olduğunu savunuyor.

Mario Negri Enstitüsü Direktörü Giuseppe Remuzzi ise Lombardi bölgesinden bazı aile hekimlerinin geçen yıl normalin üzerinden zatürre vakaları bildirdiğini belirtti, ancak bunların hiçbirinin o dönem bilinmediği için COVID-19 olarak kayıtlara geçmediğini ifade etti.

Remuzzi, eğer COVID-19 vakalarına dair izler söylendiği gibi "Kasım ayına kadar geriye gittiği kanıtlanırsa, bu virüsün aylarca belirti göstermeden gizlenebildiği anlamına gelir” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız