birgün

1° LİGHT RAİN AND SNOW

GÜNCEL 26.11.2020 17:22

Koronavirüs denetiminde şaşırtan savunma

Vaka artışının yüzde 50 sınırına yaklaştığı Antalya’da polisin yaptığı koronavirüs denetiminde çoğu kişinin kurallara uyup maskelerini taktığı gözlendi. Maskesini takmayıp sigara içen bir kişi ise, “Adana’dan geldim, Adana’da sokakta sigara içmek yasak değil" sözleriyle kendisini savundu.

Koronavirüs denetiminde şaşırtan savunma

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi ve bulaş riskinin azaltılması için ülke genelinde birçok kısıtlamaya gidilirken, önlemler sıkı şekilde yürütülmeye çalışılıyor.

İHA'da yer alan habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, 15 ilde son bir haftada vaka sayılarındaki artışın yüzde 50’nin üzerine çıktığını, Antalya’nın da bu sınıra yaklaşan iller arasında olduğunu açıklamasının ardından, bugün de turizm kenti Antalya’nın işlek caddelerinden Kapalı Yol’da polis ekipleri tarafından denetim yapıldı.

Kurallara riayet edilip edilmediğini kontrol eden polis, sosyal mesafe konusunda da yurttaşları uyardı.

Ekipler, bankalar önünde kuyruk olup olmadığını da kontrol etti. Halkın çoğunluğunun maske taktıkları, bazı kişilerin maskelerinin ise çenelerinin altında durduğu görüldü. Kimi yurttaşların da polisi görünce hemen maskelerini takmaya çalıştıkları gözlendi.

Yaklaşık 1 saat süren denetimde ekipler cadde boyu kontrolünü sürdürdü. Aynı zamanda ekipler, denetim sırasında durdukları kişilere GBT sorgusu da yaptı. Cebinde olan maskesini takmayan bir kişi, işinin etkisiyle takmayı unuttuğunu söyledi.

korona-denetiminde-sasirtan-cevap-adana-dan-geldim-adana-da-yasak-yok-809759-1.

ŞAŞIRTAN SAVUNMA

Polis ekipleri, şahsın maskesini takmasını sağlayarak, kimlik bilgilerini istedi. Maskesini çenesinin altına indirerek, sigara içen bir başka kişi ise kente yabancı olduğunu, Adana’dan geldiğini kaydetti. Şahıs, polisin "Adana da yasak yok mu?" sorusu üzerine, “Adana’da sokakta sigara içmek yasak değil” diyerek sigarasını söndürüp maskesini taktı. Polis ekipleri ise şahsın kimliğini isteyerek, işlem uyguladı.

Polisin Kapalı Yol’daki denetimi Cumhuriyet Meydanı’na doğru devam etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız