birgün

5° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 26.11.2020 16:57

Koronavirüs: Gürcistan’dan 'ilginç' yasaklar planı

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia artan koronavirüs vakaları nedeniyle 2 aylık "yasaklar planı"nı açıkladı. Gakharia’nın söz konusu yasakların yılbaşı gecesi ve 7 Ocak Noel bayramlarında kaldırılacağını belirtmesi dikkati çekti.

Koronavirüs: Gürcistan’dan 'ilginç' yasaklar planı

Gürcistan'da artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları sebebiyle 28 Kasım'dan 1 Şubat 2021'e kadar devam edecek yeni yasakların getirilmesine karar verildi.

AA’da yer alan habere göre, Başbakan Giorgi Gakharia, ülkesinde Covid-19 salgınının yarattığı ağır durum nedeniyle birkaç gün boyunca sağlık ve diğer sektörlerin temsilcileri ile yürüttüğü görüşmelerin ardından 2 aylık "yasaklar planı"nı açıkladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Gakharia, düzenlediği basın toplantısında, konuşmasında hali hazırda bazı şehirlerde 22.00-05.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının, 28 Kasım'dan itibaren ülke genelinde 21.00-05.00 saatlerinde uygulanacağını belirtti.

TÜM AVM, RESTORAN VE KAFELER KAPATILACAK

Tüm alışveriş merkezleri, restoran ve kafelerin kapanacağını belirten Gakharia, toplu taşıma ve şehirler arası ulaşım araçlarının durdurulacağını bildirdi.

Kayak merkezlerinin 1 Şubat'a kadar açılmayacağı, buradaki otellerin ise sadece Covid-19 hastalarının tedavisi veya karantina alanı olarak kullanılmasına izin verileceğini kaydeden Gakharia, bu süreç içinde spor salonlarıyla yüzme havuzlarının da kapalı kalacağını bildirdi.

Her türlü konferans, eğlence faaliyeti, spor ve kültürel aktivitelerin de durdurulacağını dile getiren Gakharia, yaşlı yurttaşlara evlerinde kalmaları çağrısında bulundu.

koronavirus-gurcistan-dan-ilginc-iki-aylik-yasak-plani-809755-1.
Gürcistan

YILBAŞI VE NOEL’DE YASAK YOK

Söz konusu yasakların sadece yılbaşı gecesi ve 7 Ocak Noel bayramlarında kaldırılacağını belirten Gakharia, ayrıca yılbaşı hazırlıkları için 24 Aralık'tan 2 Ocak 2021'e kadar toplu taşıma araçlarının çalışacağını ve alışveriş merkezlerin açılacağını bildirdi.

Söz konusu yasakların 2021 Ocak ortasından itibaren kademeli şekilde azalacağını ve 16-30 Ocak 2021 tarihlerinde sadece hafta sonları uygulanacağını ifade eden Gakharia, ayrıca 3-15 Ocak 2021 tarihlerini resmi tatil ilan ettiklerini de belirtti.

GÜRCİSTAN'DA SON DURUM

Gürcistan Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte Covid-19’dan dolayı 39 kişi hayatını kaybetti ve ölü sayısı 1124'e ulaştı.

Ayrıca 3 bin 801 kişide Covid-19'a rastlanmasıyla toplam vaka sayısı 118 bin 690'a, iyileşenlerin sayısı da 3 bin 200 artarak 98 bin 781’e yükseldi.

Toplam 18 bin 759 kişinin tedavisinin sürdüğü ülkede 986 hastanın sağlık durumunun ağır olduğu bildirildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız