birgün

5° AÇIK

DÜNYA 28.12.2020 13:17

Koronavirüs: İsrail üçüncü kez karantinaya girdi

İsrail, Covid-19 ile mücadele kapsamında pazar akşamından itibaren iki haftalık karantinaya girdi.

Koronavirüs: İsrail üçüncü kez karantinaya girdi

İsrail’de yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşılama kampanyasının başlamasının ardından artan Covid-19 vakaları nedeni ile 3’üncü kez karantinaya girildi.

İHA'da yer alan habere göre, karantina kapsamında fırın, eczane ve market gibi işletmeler hariç tüm iş yerleri kapatılacak, lokantalar ise sadece paket servisi verebilecek. Kapalı alanlarda 10, açık alanlarda da 20'den fazla kişinin bir araya gelmesine izin verilmeyecek. Toplu taşıma hizmetlerinin sayısı da düşürülecek.

İsrailliler, evlerinden 1 kilometreden fazla uzağa gidemeyecek ve gıda maddesi almak için evlerinden dışarı çıkabilecek. Ayrıca, sağlık ve güvenlik gibi bazı stratejik sektörlerde çalışanlar ve tedavi amaçlı çıkışlar bundan istisna tutulacak.

koronavirus-israil-3-uncu-kez-karantinaya-girdi-822113-1.

AŞI ÇALIŞMALARI

İsrail'de Covid-19'a karşı aşılamaları hızlandırırken, 1 hafta önce başlayan aşılamada şu ana kadar yaklaşık 280 bin kişi aşılandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, karantinanın en az 3 hafta süreceği ifade edilerek, vaka sayılarında düşüş yaşanmaması halinde yeniden uzatılabileceği aktarıldı. Sağlık Bakanlığının Halk Sağlığı Hizmetleri Bölümü Başkanı Sharon Alroy yaptığı açıklamada ise, aşılama sayesinde bunun son tecrit olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, ülke genelinde 7/24 aşılama merkezlerinin açılmasının planlandığını ve günlük aşılamanın hafta sonuna kadar 150 bine çıkarılmasının hedeflendiğini aktardı. Netanyahu, "Bu aşamayı bitirir bitirmez, 30 gün içinde korona virüsten kurtulabilir, ekonomiyi yeniden açabilir ve hiçbir ülkenin yapamayacağı şeyleri yapabiliriz" dedi.

Maliye Bakanlığı geçen hafta yaptığı açıklamada, karantinanın yeniden uygulanmasının İsrail ekonomisine haftada yaklaşık 3 milyar yeni şekele (930 milyon ABD doları) mal olacağını tahmin etti.

Yaklaşık 9 milyonluk nüfusa sahip olan İsrail'de şu ana kadar 401 bin 197 kişide Covid-19 tespit edilirken, 3 bin 225 kişi ise virüs nedeni ile hayatını kaybetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol