birgün

10° AÇIK

DÜNYA 25.03.2020 12:41

Koronavirüs salgınının yeni merkez üssü ABD mi?

Dünya Sağlık Örgütü, dün yaptığı açıklama ile ABD’nin koronavirüs salgınında yeni ‘merkez üssü’ olabileceğine işaret etti. Son günlerdeki vaka sayılarında ABD’de dikkat çeken bir yükseliş var

Koronavirüs salgınının yeni merkez üssü ABD mi?

HABER MERKEZİ

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (Covid-19) pandemisinde vaka sayısı 400 bini aştı. Dün gelen son veriler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması, salgının yeni merkez üssünün ABD’ye kaydığına işaret ediyor.

Resmi açıklamalar üzerinden salgına ilişkin verileri paylaşan worldometers’ta yer alan verilere göre dün dünya genelindeki toplam vaka sayısı 43 bin 769 arttı. Tespit edilen yeni vakalarla birlikte 24 Mart itibariyle toplam vaka sayısı 400 bini aşarak 422 bin 559 olarak gerçekleşti.

'ABD’NİN POTANSİYELİ VAR'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen haftalarda yaptığı açıklamada, “Salgının yeni merkezi Avrupa” demişti. DSÖ, son günlerdeki dikkat çekici veri değişiklikleri ardından dün, ABD'nin salgının yeni merkezi olabileceğini belirtti.

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, 23 Mart Pazartesi günü, Avrupa ve ABD'den bildirilen koronavirüs vaka sayısının tüm dünyadaki vaka sayısının yüzde 85'ini oluşturduğu vurguladı. Harris, ABD'nin Covid-19'un yeni merkez üssü olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, “ABD'deki vaka sayısında çok büyük bir ivme görüyoruz. Dolayısıyla bu potansiyel var” dedi.

24 MART: VAKALARIN 4’TE BİRİ ABD’DEN

24 Mart’ta tespit edilen 43 bin 769 vakadan 11 bin 100’ü ABD’ye ait. Bu rakamlar, 24 Mart Salı günü bildirilen yeni vakaların 4’te birinin ABD kaynaklı olduğunu gösteriyor.

ABD’nin ardından en fazla vaka ise sırasıyla İspanya (6 bin 922 vaka) ve İtalya’dan (5 bin 249 vaka) geldi.

Söz konusu üç ülkenin son bir günde tespit ettiği yeni vakaların dünya geneline oranları şöyle:

ABD: %25

İspanya: %15

İtalya: %11

Bu oranlara göre, dün dünyadaki toplam vakaların yüzde 51’i üç ülkeden.

SON ÜÇ GÜNDE ÇİN’DEN SONRAKİ DÜNYA REKORU

ABD’nin son üç günde açıkladığı vaka sayıları, Çin’in ardından bir ülkede bir günde açıklanan en yüksek veriler arasına girdi. Çin, vaka tanımını genişletmesi ardından 12 Şubat’ta 14 bin 108 yeni vaka bildirmişti. ABD ise son üç günde Çin’in ardından bir gündeki en yüksek yeni vaka sayılarını açıkladı.

ABD’nin son üç günde açıkladığı vaka sayıları şöyle:

22 Mart: 9 bin 400

23 Mart: 10 bin 189

24 Mart: 11 bin 100

TOPLAM VAKA VE ÖLÜM SAYILARI

Çin’in ardından dünyadaki en fazla vakanın görüldüğü İtalya ve ABD’deki vaka sayıları birbirine hızla yaklaşsa da ölüm sayıları arasında büyük bir uçurum var. İtalya’da 24 Mart gün sonu itibariyle toplam 69 bin 176 vaka, 6 bin 820 ölüm gerçekleşirken ABD’de ise toplam 54 bin 881 vaka ve 780 ölüm gerçekleşti.

İspanya, 42 bin 58 vaka sayısı ile dünyadaki dördüncü ülke. İspanya’da gerçekleşen toplam ölüm, 2 bin 991.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız