birgün

15° HAFİF YAĞMUR

Koronavirüs tedavisi gören Boris Johnson'da zatürre görülmedi

İngiltere'de koranavirüs tedavisi altındaki Başbakan Boris Johnson'da zatürre görülmediği bildirildi. Başbakan Yardımcısı Michael Gove ise, Johnson'ın solunum cihazına bağlanmadığını, oksijen desteği verildiğini söyledi

DÜNYA 07.04.2020 10:13
Koronavirüs tedavisi gören Boris Johnson'da zatürre görülmedi
Abone Ol google-news

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle pazar günü hastaneye kaldırılan, dün de yoğun bakıma alınan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın durumuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "(Johnson'ın) Durumu gece boyunca stabildi. Morali yerinde ve zatürre teşhisi konmadı" bilgisi verildi.

55 yaşındaki Johnson'ın "standart" oksijen tedavisi gördüğü ve yardıma ihtiyaç duymadan nefes alabildiği, mekanik veya suni solunum cihazına ihtiyaç duymadığı da belirtildi.

"SOLUNUM CİHAZINA BAĞLANMADI, OKSİJEN DESTEĞİ VERİLDİ"

Başbakan Yardımcısı Michael Gove ise BBC'ye yaptığı açıklamada, Johnson'ın durumunun pazar günü bir dizi test için hastaneye kaldırıldıktan sonra kötüleştiğini söyledi.

Gove, "Tıbbi tavsiye, Başbakan'ın dün akşam saat 19.00'da yoğun bakıma alınması gerektiği yönündeydi. Bundan hemen sonra kabineye bilgi verildi" dedi.

Yoğun bakımda tutulmasının nedenlerinden birinin, sağlık ekibinin uygun gördüğü her türlü desteği gerektiğinde sağlayabilmesi olduğunu belirten Gove, ancak oksijen desteği verilen Johnson'ın "solunum cihazına bağlanmadığını" kaydetti.

Başbakanın zatürre olup olmadığı şeklindeki soru üzerine "bunu bilmediğini" belirten Gove, "Durumunda herhangi bir değişiklik olursa, 10 Numara (Başbakanlık) ülkeyi haberdar etmeyi sürdürecektir" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Koronavirüs tedavisi gören İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün yoğun bakıma alınmıştı.

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada, Johnson'ın devam eden koronavirüs belirtileri nedeniyle dün akşam Londra'daki St Thomas Hastanesine kaldırıldığı hatırlatılmıştı.

Johnson'ın dünden bu yana doktor gözetimi altında tutulduğu kaydedilen açıklamada, "Bu öğleden sonra Başbakan'ın durumu kötüleşti. Sağlık ekibinin tavsiyesi üzerine hastanedeki yoğun bakım ünitesine alındı" ifadeleri kullanılmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANI VEKALET EDECEK

Açıkmada, Başbakan Johnson'ın, Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın gerektiğinde kendi yerine vekalet etmesini istediği duyurulmuştu.

27 MART'TA TESTİ POZİTİF ÇIKMIŞTI

Ateş ve öksürük belirtileri gösteren Johnson'ın 27 Mart'ta yapılan testi pozitif çıkmıştı.

O tarihten beri kendisini izole eden 55 yaşındaki Başbakan Johnson, 3 Nisan'da yayımladığı videoda, "Hala ateşim var ve bu nedenle hükümetin tavsiyesi uyarınca, bu belirti gidene kadar kendimi tecrit etmeyi sürdürmem gerekiyor" demişti.

Johnson'ın bu videosuyla 2 Nisan akşamı sağlık çalışanlarını alkışlaması sırasında çekilen görüntüsünde, hastalığın üzerinde yol açtığı etki dikkati çekmişti.

Başbakanlık gün içinde Johnson'ın hastanede rahat bir gece geçirdiğini, bir süre daha gözlem altında kalacağını ve bu sırada görevini sürdüreceğini duyurmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol