birgün

11° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

DÜNYA 01.07.2020 10:41

"Koronavirüs tedavisinde kullanılan Remdesivir'in tüm stoğunu ABD aldı"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisinde kullanılan 'Remdesivir' adlı ilacın dünyadaki bütün stoğunun ABD tarafından satın alındığı bildirildi

"Koronavirüs tedavisinde kullanılan Remdesivir'in tüm stoğunu ABD aldı"

Dünya genelinde devam eden koronavirüs salgınında her geçen gün artan vaka ve ölüm sayıları dünyayı endişeye düşürürken ABD'nin virüsün tedavisinde kullanılan ilacın dünyadaki tüm stoğunu satın aldığı iddia edildi.

İngiliz The Guardian gazetesinin iddiasına göre, Trump yönetimi yaklaşık 500 bin doz "Remdesivir" satın aldı. Gazetenin haberine göre; şu anda dünyada koronavirüs tedavisinde kullanılan iki ilaçtan biri olan 'Remdesivir'in dünya üzerinde tedarik edilebileceği başka ülke kalmamış durumda.

Satın alınan bu 500 bin doz ilacın dünyadaki tüm stoğa eşit olduğu iddia edildi.

Habere göre bu doz da, ilacı üreten firmanın Temmuz ayı kapasitesinin tamamına, Ağustos ve Eylül üretim kapasitesinin de yüzde 90'ına denk geliyor.

Gazete bu durumun ilaca ihtiyaç duyan diğer ülkelerinin üç ay boyunca ilaca ulaşamayacağı anlamını taşıdığını belirtti.

Ebola için geliştirilen Remdesivir, virüsün hücre içinde üremek için ihtiyaç duyduğu bir enzimi hedef alarak virüsün çoğalma yeteneğini sekteye uğratıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız