birgün

3° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 04.12.2020 13:06

Koronavirüs: Ukrayna için ‘sıkı karantina’ mesajı

Ukrayna yönetimi, vaka sayılarının durumuna göre Ocak ayında sıkı bir karantina uygulamasına gidilebileceğini duyurdu.

Koronavirüs: Ukrayna için ‘sıkı karantina’ mesajı

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadeleye ilişkin bir açıklama yaptı.

İHA’da yer alan habere göre, Şmigal, Aralık ayı için herhangi bir karantinanın söz konusu olmadığını belirterek, “Bölgesel yönetimlerle görüşmelerimiz sürüyor.

Bölgelerde uygulanan yasakların ve kısıtlamaların ihtiyaç olduğunu biliyor ve anlıyoruz. Ancak söylediğim gibi Aralık ayı boyunca bir karantina uygulaması düşünmüyoruz. Eğer Ocak ayında durum çok kötüye giderse sıkı bir karantina uygulaması konusunu gündeme tekrar getiririz” ifadelerinde bulundu.

‘KARANTİNA EN AZ 3 HAFTA OLMAK ZORUNDA’

Başbakan Şmigal’in açıklamasına yönelik benzer bir açıklama da Sağlık Bakanı Maksim Stepanov tarafından yapıldı.

Stepanov tarafından yapılan açıklamada, “Günlük vaka artışları ve hastaneye kaldırılan vatandaşlarımızın sayısı hala çok yüksek. Bu dalgayı kırmamız gerektiğinin farkındayız. Hükümete karantinayı teklif ediyoruz ve edeceğiz. Ocak ayı başından itibaren çok sıkı bir karantina gündemimizde. İyi bir sonuç alabilmemiz için karantina süresi en az 3 hafta olmak zorunda” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son 24 saatlik koronavirüs verilerine göre, 15 bin 131 kişinin testi pozitif çıktı. Bin 776 kişi hastaneye kaldırılırken 13 bin 383 kişi ise eski sağlığına geri kavuşarak Covid-19'u yendi. 235 kişi ise hayatını kaybetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız