birgün

4° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 27.11.2020 15:22

Koronavirüste ilk vakayı bildiren Samoa’da, başbakan halka seslendi: Uzun zamandır hazırlanıyoruz

Neredeyse bir yıl boyunca koronavirüs vakası bildirmeyen 200 bin nüfuslu ada ülkesi Samoa’da ilk Covid-19 vakası görüldü. Ülkenin başbakanı ise virüse hazırlıklıyız açıklaması yaptı.

Koronavirüste ilk vakayı bildiren Samoa’da, başbakan halka seslendi: Uzun zamandır hazırlanıyoruz

Büyük Okyanus’un güneyindeki Polinezya bölgesinde bulunan ada ülkesi Bağımsız Samoa Cumhuriyeti'nde ilk kez yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası görüldü.

Sputnik’te yer alan habere göre, yetkililer 13 Kasım’da Avustralya'nın Melbourne kentinden ülkesine dönen 70 yaşında bir erkeğe uygulanan koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Adı açıklanmayan adamın, bir sağlık kuruluşunda eşiyle birlikte Tupua Tamasese Meaole Hastanesi'nde karantinaya alındığı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı temsilcisi Leausa Dr Take Naseri, adı açıklanmayan adamın eşinin testinin negatif olduğunu ve çiftle birlikte aynı uçakta bulunan 274 yolcunun karantinaya alındığını ifade etti.

‘BUNUN İÇİN UZUN ZAMANDIR HAZIRLANIYORUZ’

Samoa Başbakanı Tuilaepa Sailele Malielegaoi tarafından geçen hafta Facebook’tan yapılan duyuruda, halkı korkmamaya ve sakin kalmaya çağırdı.

Tuilaepa, “Endişelenecek bir şey yok. Bunun için uzun zamandır hazırlanıyoruz. Tıbbi personelimiz hazır ve yeterli tıbbi malzememiz var. Son 9 aydır koronavirüse karşı güvende olduğumuz için şükrediyorum. Şimdi Samoa halkından ricam dünyanın dört bir yanındaki pek çok kişinin halihazırda uygulamakta olduğu önlemleri hepimizin uygulaması. Gördüğünüz gibi ben de bir maske takıyorum” ifadelerini kullandı.

Samoa, salgının geçen aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ilk olarak ortaya çıktığından beri Covid-19'un görülmediği dünyadaki nadir birkaç ülkeden biriydi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız