birgün

9° AZ BULUTLU

Koruma kararını umursamıyorlar

KADIN 07.08.2021 09:38
Koruma kararını umursamıyorlar
Abone Ol google-news

Dilan ESEN

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne göre de, 6284 sayılı Kanun’a göre de şiddete maruz bırakılan kadınlar failler hakkında koruma kararı aldırabiliyor. Ancak iktidarın gerici söylemleri, kadın düşmanı politikaları ve şiddet faillerini koruyan ifadeleri nedeniyle erkekler, cesaret buluyor. “Nasılsa bana bir şey olmaz, artık İstanbul Sözleşmesi yok” anlayışıyla kadınlara saldıran erkekler, koruma tedbir kararlarını da ciddiye almıyor. Kadınları katletmeyi, şiddete maruz bırakmayı sürdürüyor. Kimi zaman ise şikâyetler bile karşılık bulamıyor.

Ayşe Tuba Arslan, katili Fedai Varan’ı 23 kez şikâyet etti. Ayşe Tuba öldürüldüğünde cebinden çıkan ve savcılığa yazdığı mektupta “Öldükten sonra mı bana yardımcı olacaksınız?” diye soruyordu. Ayşe Cenikli’nin kendisini öldüren Bülent Cenikli hakkında 9 kez uzaklaştırma kararı bulunuyordu. Sanık Bülent Cenikli, mahkemede, “Sürekli uzaklaştırma kararı aldırdığı için sinirlendim” dedi. Avukat Müzeyyen Boylu, 2019’da boşanma aşamasında olduğu Mesut Issı tarafından öldürüldü. Boylu’nun da koruma kararı vardı.

Koruma kararı olmasına rağmen son 1 yıl içinde en az 10 kadın, erkekler tarafından katledildi:

• Necla Demirbaş
• Sibel Zilkaya
• Meryem Ş.
• Ayşe Cenikli
• Saynur Sürücü
• Serpil Fikirli
• Sezen Ünlü
• Arzu İlhan Koca
• Mehtap Kırlangıç
• Sevda Çelemoğlu

8 KADININ KORUMA KARARI VARDI

Bianet’in verilerine göre erkekler, temmuz ayında en az 77 kadına şiddet uyguladı. Erkeklerin şiddet uyguladığı en az sekiz kadının ‘koruma’ ve ‘uzaklaştırma’ kararı vardı. Medyaya yansıyanlara göre koruma ya da uzaklaştırma kararı olmasına rağmen saldırılara maruz bırakılan kadınlar şöyle:

• Bursa’da M.E. isimli erkek, boşanma aşamasında olduğu, hakkında uzaklaştırma kararı olan Ç.E. isimli kadına kesici aletle saldırdı.
• Antalya'da hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen evli olduğu kadının evine giden A.G., balkondan tüfekle ateş açtı. A.G. gözaltına alınırken sakladığı tüfeğe el koyuldu. A.G. hakkında, koronavirüs tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle 4 bin 50 TL ceza kesildi.
• Sevil Kırmacı’nın 8 şikâyetine rağmen boşanmak istediği erkek işyerine ateş açtı. Erkeğe ev hapsi cezası verilirken Sevil Kırmacı, tehditlerin devam ettiğini, ölüm korkusuyla yaşadığını söyledi.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin 2019’da yayımladığı ‘6284 Uygulamaları Raporu’na göre adli yardım servisine 2019’da gelen 13 bin 795 başvurunun 12 bin 101’i kadınlar tarafından yapıldı. Rapora göre aile mahkemelerince 6284 kapsamında verilen tedbir taleplerinin yüzde 97’si kabul edildi, koruyucu veya önleyici tedbirlerin yüzde 76’sı aynı gün veya bir gün sonra verildi.

Fotoğraf: Csgorselarsiv.org

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol