birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 12.12.2020 08:43

‘Koruma’ Kurulu Yerebatan Sarnıcı için ne bekliyor?

‘Koruma’ Kurulu Yerebatan Sarnıcı için ne bekliyor?

Dilara ŞİMŞEK

İstanbul’da bulunan bin 500 yıllık Yerebatan Sarnıcı alarm veriyor. Sarnıcın ziyarete kapalı bölümünde dört yıldır devam eden restorasyon çalışmaları sırasında sütun başlarında ‘gergi boşlukları’ belirlenirken çökme riski tespit edildi.

Bu durum nedeniyle olası depremde göçmelerin bile yaşanabileceği belirtildi. Üstelik sadece sarnıç değil, çevresindeki yapılar da tehdit alında.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel, yapıya müdahale etmek için Koruma Kurulu’ndan 47 gündür onay beklediklerini aktardı:

“Sütun başlarında gergilerin sürekliliğin olmadığını gördük. Bu sıkıntılı bir durum, olası bir deprem fazla hasar alacağını gösteriyor. Eğer bir an önce önlem almazsak Yerebatan Sarnıcı gibi önemli bir tarih deprem sırasında ciddi risk alacak. Hasar yoğunlaşabilir, çökmelere sebebiyet verebilir.”

koruma-kurulu-yerebatan-sarnici-icin-ne-bekliyor-815817-1.

Yaklaşık 50 gün önce Koruma Kurulu’na bilgilendirmede bulunduklarını söyleyen Özel, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Güçlendirme projesi hazırladık ve bunu kurula ilettik. Kurula durumun hassasiyetini söyledik, yerinde görme kararı çıkarıldı ve tüm hasar alacak noktaları gösterdik. Ancak henüz kuruldan bir resmi belge veya onay almadık. Onaylanır onaylanmaz hemen müdahale edeceğiz. Güçlendirme çalışmalarına bir an önce başlamak gerekiyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol