birgün

12° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 27.02.2021 07:21

Koruyu şirketlere peşkeş çekmeyin

Bülbül Korusu’nun üç şirkete peşkeş çekilmesine tepki gösteren SOL Parti Edirne İl Örgütü valiliğe itiraz dilekçesi verdi. Dilekçede “Korunun kendi doğal bitkileri ve ağaçları ile yaşamaya bırakın” dendi.

Koruyu şirketlere peşkeş çekmeyin

Haber Merkezi

9 bin dönümlük Bülbül Korusu’nun 4 bin 560 dönümlük alanının üç özel firmaya verilmesine tepki gösteren SOL Parti Edirne İl Örgütü, valiliğe dilekçe verdi. “Özel ağaçlandırma” adı altında Edirne Uzunköprü’de kiraya verilmek istenen bölgenin peşkeş çekildiğini belirten SOL Parti’nin dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Edirne Uzunköprü ve çevre ilçelerde yaşayan binlerce insanın anıları ile dolu olan bu doğal orman bölgenin en önemli sosyalleşme alanlarından birisidir. Bülbül Korusu, her yıl gerçekleşen “Dallık” etkinliğine ve birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Buradan yetkililere seslenmek istiyoruz. Bülbül Korusu’nu kendi doğal bitkileri ve ağaçları ile yaşamaya bırakın. Bölge halkının bu çağrısına kulak verin Bülbül Korusu’nu öten ve uçan kuşları, böcekleri ve sürünen, kaçan, koşan yüzlerce çeşit hayvanın yaşadığı alan olmaya devam etsin. Bölgede doğallığın yok olmasına izin vermeyin.”

BAŞVURULARI KABUL ETMEYİN

SOL Parti Edirne üyeleri, valiliğe taleplerini şöyle sıraladı:

“Uzunköprü ilçemizdeki Bülbül Korusu’nun yok edilmesine izin vermeyin. Uzunköprü halkının anılarının yaşadığı bu alandaki meşe, ardıç başta olmak üzere diğer bütün ağaçların kesilerek özel ağaçlandırılma amaçlı birilerine verilmesine engel olun. Bölge halkının doğal hakkı olan bu alanın doğallığının bozularak cevizlik ve bademlik gibi kişisel çıkar adına kullanmak üzere Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’ne yapılan başvuruları kabul etmeyin.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol