birgün

5° AÇIK

Kosova, AB'ye üyelik başvurusunu imzaladı

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti ve Meclis Başkanı Gljauk Konjufca ile birlikte ülkenin Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusunu imzaladı.

DÜNYA 14.12.2022 16:16
Kosova, AB'ye üyelik başvurusunu imzaladı Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Kosova’nın üst düzey yöneticileri, ülkenin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği için başvuru dilekçesini imzaladı.

Kosova Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti ve Meclis Başkanı Gljauk Konjufca'nın katılımıyla Kosova'nın AB üyelik başvurusu için imza töreni gerçekleştirildi.

Başkent Priştine'de düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Osmani, bugünün Kosova için tarihi bir gün olduğunu söyleyerek, “14 Aralık, Kosova'nın modern tarihinde iki ayrı öneme sahip. Bir yandan AB'ye üyelik başvurusunu imzalarken, diğer yandan Kosova ordusunun kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz” dedi.

Kosovalı yurttaşlar için AB üyeliğinden başka bir alternatif bulunmadığının altını çizen Osmani, “AB üyeliği için attığımız bu adım, ülkemizin tüm vatandaşlarına adanmıştır. Bu tarihi an, haksız bir şekilde soykırım ve işgallerle karşı karşıya kalarak canlarını feda eden Kosovalı tüm çocuklara, kadınlara ve erkeklere adanmıştır” diye konuştu.

Osmani, Kosova'nın AB'nin bir parçası olmayı hak ettiğini belirterek, “İlerleyeceğimiz yol belli. Bu uzun vadeli bir süreç olabilir ancak biz üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz ki AB de üzerine düşen görevi daha kolay yerine getirebilsin” şeklinde konuştu.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol