birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 29.05.2021 10:01

Kötü ekonomi yaşam hakkı ihlaline döndü

Kötü ekonomi yaşam hakkı ihlaline döndü

Hüseyin ŞİMŞEK

Gazete haberlerinde son dönemde ‘Ekonomik sıkıntılar’ nedeniyle yaşamına son veren kişilere ilişkin haberler dikkat çekiyor. Yaşanan bu durumu CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, mercek altına aldı.

Buna göre yılın ilk beş ayında en az 600 kişi yaşamına son verdi. Bu kişilerden 150’sinin gerekçesi ekonomik sorun oldu. Bu durumda her gün en az bir kişinin ekonomik sorun nedeniyle intihar ettiğini söyleyen Bingöl şöyle dedi: "Yönetilemeyen Türkiye’de insanlara dayatılan umutsuzluk, milyonlarca gencin geleceksizleştirilmesi ve yurttaşların salgın karşısında yalnız bırakılması, intihar vakalarını tetikledi. Ekonomik kriz ile artan iflaslar, biriken banka borçları ve katlanan çaresizlik, vatandaşı canından vazgeçecek noktaya getirdi."

Tekin Bingöl, 2020’de 5 binin üzerinde intihar girişimine müdahale edildiğini belirterek “2021’de her ay 100’ün üzerinde kişinin yaşamın son verdiğini yerel ve ulusal medyadaki haberlerden derledik. AKP döneminin de en yüksek intihar verileri ile karşı karşıyayız” dedi.

AKP iktidarları döneminde yaklaşık 60 bin yurttaşın canına kıydığını söyleyen Bingöl’ün çalışmasından öne çıkanlar şöyle:

► 2002’de 2 bin 301 olan intihar sayısı her yıl artarak 2012’de 3 binin üzerine çıktı.

► 2002-2019 arası meydana gelen 53 bin intihardan 4 bin 801’inin gerekçesi ‘Geçim zorluğu’ olarak raporlara yansıdı.

►İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne göre, son sekiz yılda 127 işçi borçları, 68 kişi işsizlik, 53 işçi de mobbing nedeniyle yaşamına son verdi.

► 2019 yılında ‘geçim zorluğu’ gerekçesi ile yaşanan intiharlar 321 ile son 17 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

►2017’de TÜİK intihar verilerini bülten kapsamından çıkarttı.

kotu-ekonomi-yasam-hakki-ihlaline-dondu-881427-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol