Köy çocuklarını müzikle tanıştırıyor

17.10.2019 09:00 YAŞAM
Müzik öğretmeni Mehmet Günay Eser, köy okullarını gezerek çocukları müzikle tanıştırıyor. Asırlık müzik aletlerini çocuklara tanıtan Eser, 6 yılda 94 köy gezdi

Ağrı’nın Tutak ilçesinde müzik öğretmenliği yapan Mehmet Günay Eser, köy köy gezerek öğrencilere müzik enstrümanlarını tanıtıyor.
Mehmet Şükrü Balcı Anadolu Lisesinde görev yapan Mersinli müzik öğretmeni Eser, köy çocuklarını müzikle buluşturmak için ders saatinin olmadığı zamanlarda yanına aldığı enstrümanlarla yola koyuluyor.

Otomobiliyle zorlu köy yollarını aşarak çocuklarla buluşan Eser, okullardaki çocuklara hem müzik enstrümanlarını tanıtıyor hem de türküler söyleyerek güzel vakit geçirmelerini sağlıyor.

Genç öğretmen Eser, ut, sipsi, mandolin ve kaval gibi enstrümanları çocuklara göstererek asırlık müzik aletlerini tanıtıyor.

6 YILDA 94 KÖY GEZDİ

Eser, yaptığı açıklamada, Ağrı’da öğretmenlerin fedakârca çalıştığını söyledi. Kendi imkânlarıyla çocuklara ulaştığını aktaran Eser, şöyle konuştu: “Köylere giderek çocuklarımıza çalgıları ve geleneksel müziğimizi anlatıyorum. Bağlamaya ilk kez dokunuyorlar ve ilk kez sesini duyuyorlar. Bu projeyi 6 yıldır sürdürüyorum. Burası 94’üncü köyüm oldu. İlk olarak Anadolu geleneksel müziğimin çalgılarını anlatıyorum. Anadolu müziğiyle ilgili köylere bir borcumuzun olduğunu düşünüyorum. Aslında bu borcumuzu ödemek için köylere gidiyorum. Bu müziği oluşturan ve kaynağının oluştuğu yerler köylerdir.”

Eser, köy çocuklarının gözlerindeki ışığı gördükçe daha çok mutlu olduğunu belirterek, ömrü yettiğince köy köy gezip çocukların yanında olacağını dile getirdi.
Küçük yaşlardan beri müzikle iç içe olduğunu anlatan Eser, “Mersinliyim, orada doğup büyüdüm. Bilerek ve isteyerek Ağrı’ya geldim. Tercihlerde bana daha batıdaki iller de geliyordu. Ben şartların en zor olduğu ve bana gerçekten ihtiyacı olan bu güzel çocuklarımız için ülkenin en doğusunu tercih ettim” ifadelerini kullandı.