birgün

9° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 17.04.2020 09:45

Köy Enstitüleri’nin 80’inci yılına özel gösterim

Köy Enstitüleri’nin 80’inci yılına özel gösterim

Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 80’inci yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, ‘Yücel’in Çiçekleri’ belgeselini sanatseverlerle buluşturacak. Yönetmenliğini ve senaryosunu Cengiz Özkarabekir’in yaptığı koy-enstituleri-nin-80-inci-yilina-ozel-gosterim-718133-1.belgesel filmi bu akşam saat 20.00’de İBB Kültür Sanat Youtube kanalından online olarak gösterilecek. Belgeselde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un hayat hikâyeleri üzerinden, Türkiye’de aydınlanma tarihinin en önemli unsurlarından Köy Enstitüleri anlatılıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ü Mahir Günşiray, İsmail Hakkı Tonguç’u da Muhammet Uzuner’in canlandırdığı belgeselde Hasan Âli Yücel’in çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkinlik dönemini ise Mehmet Tokat canlandırdı. Belgeselin müzikleri ise Cahit Berkay ve Altuğ Öncü’ye ait.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol