birgün

6° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 19.02.2021 08:10

Köylerdeki öğrenciler eğitimden yoksun

Amasya Eğitim Sen Şubesi Köy Okulları Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, 220 öğrencisi olan bir köy okulundan en fazla 20 kişi derslere katılabildi. Eğitim Sen Amasya Başkanı Ölgün, “Kamu okullarının kendi aralarındaki eşitsizlik giderek derinleşiyor” dedi.

Köylerdeki öğrenciler eğitimden yoksun

Meral DANYILDIZ

AMASYA Eğitim Sen Şubesi’nin köy öğretmenleri ve Eğitim Sen şube başkanlarıyla görüşerek hazırladığı Köy Okulları Raporu eğitimdeki eşitsizliği gözler önüne serdi. Salgınla mücadele kapsamında uzaktan eğitime geçilen okullarda, özellikle kırsal bölgede yaşayan çocuklar bilgisayar, tablet ve internet gibi altyapı eksiklikleri nedeniyle eğitim öğretimden faydalanamadı. Raporda birçok eksikliğe dikkat çekilirken, şu ifadelere yer verildi: “MEB’in çözüm olarak önümüze koyduğu EBA TV’yi ilk olarak tecrübe ettik. Daha ilk gün gördük ki amaçları EBA TV’yi siyasi ve ideolojik emellerinin aracı olarak kullanmakmış. Reklam aralarında yapılan yayınlar bunu bizlere tüm çıplaklığı ile kanıtlamış oldu.”

SAĞLIKLI ÇALIŞMA ORTAMLARI YOK

İzmir, Diyarbakır, Hatay, Samsun, Muğla ve Amasya’dan köy öğretmenlerinin, köy okullarındaki öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine dair gözlemleri şöyle:

♦ Çocuklarımız maddi olanaklarının genel itibari ile yoksunlar. Çoğunun evinde sağlıklı çalışma ortamları bulunmuyor.

♦ Teknolojik aygıtlara ulaşımları son derece kısıtlı.

♦ Okullarımızda genel itibari ile hijyen problemleri yaşanıyor.

♦ Uzaktan eğitim süreci içerisinde en çok mağduriyet yaşayan ve eşitsizliklere maruz kalan öğrenciler köy öğrencileri.

♦ Öğrencilerimizin büyük bölümü uzaktan eğitim hizmetlerinden yararlanamıyor. Örneğin bir okulumuzda 220 öğrenciden verilen tabletler ile ancak 15-20 kişi derse katılabildi.

MEB EŞİTSİZLİĞİ KABUL ETTİ

Amasya Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ölgün değerlendirmesinde köy okullarına ve raporun içeriğine ilişkin şöyle dedi: “Son 18 yılda 17 bin köy okulu kapatıldı. Köy okullarının durumları sadece bundan ibaret değil. Kamu ve özel okullar arasındaki eşitsizlik giderek derinleşirken, kamu okullarının kendi aralarındaki eşitsizlik de giderek derinleşiyor. Köy okulları bunun en tipik örneği.”

Köy okullarında öğrenim gören öğrencilerin derslere girme oranlarının çok düşük olduğunu ifade eden Ölgün, “Köy okullarında birçok sorun bulunuyor. Ayrıca derslere girme oranı çok düşük. Şehir merkezlerinde bu biraz daha artıyor. Uzaktan eğitimde eşitsizlikler köy okullarında daha fazlaydı. MEB ilk olarak köy okullarını açarak bu eşitsizliği de kabul etmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol