birgün

20° AÇIK

BİRGÜN EGE 23.04.2021 09:51

Köylüler geleceklerini korumada kararlı

Köylüler geleceklerini  korumada kararlı

BirGün EGE

İzmir’in Seferihisar ilçesi Orhanlı ve Yeniköy köylerinde Jeotermal Enerji Santrallarına (JES) karşı mücadele sürüyor. Küçük Menderes Enerji tarafından 37,5 MWe Jeotermal Enerji Santralı ve Yardımcı Kaynak (GES + RES) Tesisleri projesi için 21 Nisan tarihinde yapılması planlanan halkın katılım toplantısı ileri bir tarihe ertelendi.

Bölge halkı koronavirüs tedbirlerinin ihlal edileceği, çok kişinin katılamayacağı gerekçesiyle toplantıya karşı çıkarak iptali için başvuru yapmıştı. İzmir Valiliği toplantının ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Tarım ve orman alanı içerisinde bulunan RES alanı aynı zamanda askeri yasak bölge sınırları içerisinde kalıyor.

Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil “Burada farklı bir şirketin yaptığı JES çalışmasına karşı şimdi de Küçük Menderes şirketin JES çalışması başlattı. Biz köyümüzde JES istemiyoruz. Bölgemiz tarım cenneti. Buranın dokusunun bozulmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için de mücadelemizi sürdürüyoruz. Pandemi sürecinde her şey yasaklanırken, JES için toplantının serbest olması kabul edilemez. Bunun için bölge halkı olarak tepki gösterdik. Tepkilerimiz sonrası toplantıyı ertelettik. Köyümüzü, geleceğimizi koruyacağız” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol