CHP'li Ayhan Barut, Adana'nın Kozan ilçesindeki yangının üzerinden 7 ay geçmesine rağmen verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Barut, "Yangında evleri yanan yurttaşlarımıza konteyner verildi ama elektrik olmadığı için mağdur oldular. Bu konteyner evlerin soba deliği bile olmadığı için kışı zor şartlar altında geçirdi vatandaşlarımız" dedi.

"Kozan yangınının üzerinden 7 ay geçmesine rağmen verilen sözler tutulmadı"

Yakup Durmuş / Adana

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'nın Kozan ilçesindeki yangının mağdurlarına sahip çıkılması için iktidarı göreve çağırdı.

Yangının üzerinden 7 ay geçmesine karşın yaraların hâlâ sarılmadığını söyleyen Ayhan Barut, "Yangında evleri, ahırları, hayvanları, ekili ve dikili tarım alanları yanan mağdur yurttaşlarımız, elektrik ve soba deliği bile bulunmayan konteyner evlerde kışı geçirdi. Söz verilen 120 bin liralık destek kredisi hâlâ onaylanmadı" dedi.

"KREDİ GERİ ÖDEMESİZ OLSUN"

Söz konusu yangının günlerce ülke gündeminden düşmediğini ancak verilen sözlerin de hâlâ tutulmadığını ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Bu korkunç olayda onlarca yurttaşın evi, ahırı yandı, hayvanları öldü, hurma, elma ve kiraz ekili bahçeleri küle döndü. O tarihte bölgeye gelen iktidar mensupları ve yetkililer, vatandaşlarımıza çeşitli sözler verdi. Ama aradan geçen bunca zamanda hiçbir adım atılmadı. Yangında evleri yanan yurttaşlarımıza konteyner verildi ama elektrik olmadığı için mağdur oldular. Bu konteyner evlerin soba deliği bile olmadığı için kışı zor şartlar altında geçirdi vatandaşlarımız. Yapılan tespitlere ve verilen sözlere rağmen üretici köylülerimizin mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz hala. Özellikle hane başına faizsiz geri ödemeli 120 bin liralık kredi desteği bir an önce mağdurlara verilmeli. Bu krediyi de geri ödemeli değil hibe olarak mağdur vatandaşlarımıza verelim. Çok zor değil. Mağdur yurttaşlarımıza sahip çıkalım."