birgün

12° PARÇALI BULUTLU

KPSS skandalında yeni iddia: '8 görevli matbaaya sürekli girip çıktı'

Soruların sızdırıldığı iddiasının ardından iptal edilen KPSS ile ilgili CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya'dan yeni bir iddia geldi. Kaya, 8 görevlinin soruların basıldığı sırada matbaaya sürekli girip çıktığını iddia etti.

GÜNCEL 05.08.2022 10:03
KPSS skandalında yeni iddia: '8 görevli matbaaya sürekli girip çıktı' Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Yediiklim Yayınevi’nin soru kitapçığında yer alan soruların KPSS'de çıktığı iddiasının ardından iptal edilen sınava ilişkin yeni bir iddiayı gündeme getirdi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın köşesine taşıdığı iddiaya göre, Kaya, soruların basıldığı sırada 8 görevlinin matbaaya sürekli girip çıktığını ileri sürdü.

Sarıkaya, yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Sınav yolsuzluğunu ilk ortaya çıkaran CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, dün sohbet ederken iki önemli iddiada bulundu. Şunu baştan belirteyim ki eğitimci olan Yıldırım Kaya’yı ayıran en önemli özelliği bir konuda emin olmadan iddiada bulunmamasıdır. Son olayda da öyle oldu; ilk olarak biz Ankaralı gazeteci milletine WhatsApp üzerinden olaya ilişkin duyumlarını aktaran bir metin gönderdi. Sonra da gerisini getirdi. Bir süre sonra da zaten olay ortaya çıkmıştı…

Yeni iddiası ise soruların basıldığı sırada 8 görevlinin matbaaya sürekli girip çıktıkları… Başta da belirttim, eğer bu doğru ise onlar hakkında da işlem yapılması gerekir. Başka iddialarda da bulundu, ama teyit etmediğini belirtmekten de geri durmadı.

WHATSAPP GRUBUNDA DA 26 SORU BENZER

Bir diğer eğitimci, yıllardır ÖSYM’nin düzenlediği sınav sistemi içinde görev almış Prof. Dr. Levent Erarslan’ın söyledikleri işin tek bir noktada kalmayıp, çok daha fazla boyutunun olduğunu ortaya koyuyordu. Ekranda dile getirince arayıp sorunca anlattı.

Prof. Dr. Erarslan’ın aktardığına göre, sınav öncesi “Ya... Hoca” isimli bir WhatsApp grubu oluşturulmuş. Bu grubu oluşturan kişi gruba eklediği kişilerden 100’er lira almış, soru bankasından verdiği 26 sorunun bire bir aynısı ve benzerleri de sınavda çıkmış. Bunların bırakın tamamını bir tanesi dahi doğru ise aslında sistemin baştan aşağı yıkılıp yeniden kurulması gerekir.

Yoksa toplum vicdanında yapılan her bir sınav bir harabe halini alır…"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol