CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ile İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, KPSS lisans oturumundaki bazı soruların, Yediiklim Yayınevi’ne ait deneme kitapçıklarındaki sorularla aynı olduğu iddiasına ilişkin ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Erdem, yaptığı yazılı açıklamada ise, konunun KPSS ile sınırlandırılamayacağını ÖSYM bünyesindeki tüm sınavların şaibeli hale geldiğini belirtirken, CHP'li Kaya

KPSS skandalıyla ilgili suç duyurusu
Fotoğraf: AA

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, geçen pazar günü yapılan KPSS’de soruların bir kısmının Yediiklim Yayınevi’ne ait deneme kitapçıklarında daha önce yayınlandığı iddialarıyla ilgili olarak bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Erdem, suç duyurusu dilekçesinde, FETÖ hatırlatması yapıldı. “Soruların belli kişi veya gruplara önceden verilmiş olması durumu daha önce FETÖ tarafından kullanılan yöntem olup; bu yöntemin halen kullanılıyor oluşu devletimizin FETÖ ile mücadelesine halel getirmekte ve özellikle gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızın devlete olan güvenini yok etmektedir ki; bu husus ileride telafisi mümkün olmayacak zararlara sebep olacaktır" denilen dilekçe metni şöyle devam etti:

"Ülkemizin geleceği olan gençlerimiz, bu tarz FETÖ taktikleriyle ve yüksek puan aldıkları sınavların ardından şeffaf olmayan mülakatlarla elenerek umutsuzluğa kapılmakta, bu sebeplerle yurtdışı hayalleri kurmakta ve fırsat bulanlar ülkemizi dönmemek üzere terk etmektedir. Ülkemizde gelecek kurma hayalleri ellerinden alınan ve haklı olarak yurtdışına yerleşen gençlerimiz devletimiz için en büyük beka sorunudur. Sayın savcılık makamı tarafından bu hususun ayrıca göz önüne alınarak soruşturmanın gençlerimizin devlete olan güvenini korumak motivasyonuyla yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. 31.07.2022 tarihinde gerçekleşen KPSS sorularının çalınmasına ve dağıtılmasına ilişkin tüm ilgililer hakkında soruşturma yapılmasını ve kamu davası açılmasını talep ederim."

"SÜMEN ALTI EDEMEYECEKLER"

Konuyla ilgili yazılı açıklamada yapan Erdem, "AKP iktidarının beceriksizliği ve art niyetli yönetimi sonucu Türkiye’yi ve milletimizi her konuda kaosa sürüklediği gerçeği, dün yaşanan KPSS skandalı ile maalesef bir kez daha ortaya çıkmış ve infial yaratmıştır. Milyonlarca gencimizin devlet bünyesinde iş sahibi olmak için kurduğu hayaller ve verdiği emekler henüz kim olduğu belli olmayan karanlık eller tarafından hiç edilmiştir" ifadelerine yer vedi.

Erdem, İYİ Parti olarak konunun takipçisi olacaklarını belirterek, "AKP ve ona bağlı kadrolar, sebep oldukları bu rezilliği ne yaparlarsa yapsınlar örtemeyecek, sümen altı edemeyecekler" açıklamasını yaptı. Erdem ayrıca, ÖSYM bünyesinde yapılan tüm sınavların şaibeli hale geldiğini dile getirerek, "Dolayısıyla bu olay sadece ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün görevden alınması ile kapatılamaz" şeklinde konuştu.

"SINAV İPTAL EDİLMELİ"

"Öncelikle KPSS sınavı vakit kaybetmeden iptal edilmeli ve yeniden yapılmalı. AKP iktidarı ise aşağıdaki soruları acilen ve açıkça yanıtlayarak milletimize hesap vermelidir" diyen Erdem, şu soruları sordu:

"KPSS sınavında yaşanan bu skandalı kim organize etti? İşin siyasi ayağı var mı? Bu operasyonun amacı neydi, hangi cemaat veya yapının kadroları devlete yerleştirilmek isteniyor? Soruların kimlere verildiği tespit edildi mi? FETÖ’nün devletin içinde halen varlığı devam ediyor mu? Eğer öyle ise buna kimler izin veriyor?"

KAYA: "BU KONUNUN AÇIĞA ÇIKARTILMASI GEREKİYOR"

Sınava yaklaşık 1 milyon 400 bin kişinin girdiğini anımsatan Kaya, aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren iddialarla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, "Soruların sıra numarası, şıkları ve doğru yanıt; bunun tamamı aynı kalibreden çıkmış. Bu konunun açığa çıkartılması gerekiyor." diye konuştu.

Kaya, başsavcılığın suç duyurusunda bulunulmasını beklemeden resen soruşturma açması gerektiğini savundu.

NE OLMUŞTU?

Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı kitapçığındaki soruların büyük bölümünün seçenekler dahi değiştirilmeden KPSS’de sorulduğu iddia edilmişti. Emeklerinin çalındığını belirten binlerce aday CİMER üzerinden şikayette bulunmuştu.

Sosyal medyadaki büyük tepkinin ardından ÖSYM’nin resmi Twitter hesabından açıklama yapılmış ve iddiaların asılsız olduğu söylenmişti. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı vermişti.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınmıştı.

(ANKA-AA)