birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Kraliçe Elizabeth, iki mücevherini mezarına götürecek

8 Eylül’de hayatını kaybeden Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth, hayattaki zenginliğinin çok küçük bir kısmını mezarına da taşıyacak. Elizabeth’in cenazesiyle ilgili ortaya çıkan son ayrıntıya göre, Kraliçe iki mücevheriyle birlikte gömülecek. Bunlar Gal altınından yapılma alyansı ve sürekli kullandığı inci küpeleri.

DÜNYA 14.09.2022 12:34
Kraliçe Elizabeth, iki mücevherini mezarına götürecek
Abone Ol google-news

70 yılı aşkın hükümranlığının ardından 8 Eylül’de hayatını kaybeden Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in 19 Eylül’de gerçekleştirilecek cenazesiyle ilgili yeni detaylar da basına yansımaya başladı.

Buna göre İngiliz monark, mezara iki mücevheriyle birlikte girecek. Kraliyet uzmanı Natural Diamond Council'in İletişim Başkanı Lisa Levinson, İngiliz Metro gazetesine yaptığı açıklamada, Kraliçe’nin mezarına götüreceği mücevherlerle ilgili bilgi vardı.

Lisa Levinson, Kraliçe’nin gömüldüğünde Gal altınından yapılma alyansını ve her daim kullandığı bir çift inci küpesinin yanında olacağını söyledi.

İnci küpelerin, monarşinin lideri 2. Elizabeth tarafından çok sevildiği biliniyor. Elizabeth hemen her etkinlikte bu aksesuarlarını kullanıyordu. Kraliçe’nin Galler altınından yapılma Gal alyansı da 1923'te düğünleri için ailesine verildikten sonra ona geçmişti.

Elizabeth’in kendi özel mücevher koleksiyonu 98 broş, 34 çift küpe ve 15 yüzük dahil olmak üzere yaklaşık 300 parçadan oluşuyordu. Bunların Buckingham Sarayı’ndaki Kraliçe Galerisi'nde saklanması bekleniyor.

Elizabeth'in cenaze töreni, cansız bedeni Westminster Hall’da meşe tabutunda dört gün yattıktan sonra 19 Eylül Pazartesi Westminster Abbey’de gerçekleştirilecek.

96 yaşındaki Elizabeth’in ölümünün ardından Britanya’nın yeni kralı 73 yaşındaki oğlu Charles olmuştu. Charles, 3. Charles adıyla tahta oturmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol