birgün

23° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 19.06.2021 10:25

Kremlin, Ankara’ya kırmızı çizgisini göstermeye başladı

Kremlin, Ankara’ya kırmızı çizgisini göstermeye başladı

Politika Servisi

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askeri ilişkilerinin geliştirilmesini dikkatle takip ettiğini belirten Rusya, Türkiye’nin Azerbaycan’da askeri üs kurmasını, “Rusya’nın ulusal güvenliği sağlayacak adımlar atması için gerekçe teşkil edeceği “ değerlendirmesini yaptı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Azerbaycan’da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberleri dikkatle takip ettiğini, bunun Moskova’nın ulusal güvenliğini sağlayacak önlemler alması için gerekçe teşkil edeceğini söyledi. Günlük basın toplantısı düzenleyen Peskov’a Kremlin’in Azerbaycan’da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberleri takip edip etmediği soruldu.

Peskov, “Elbette, bu konuya büyük önem veriyoruz” yanıtını verdi. Ankara’nın bu yönde bir karar almasının Kremlin için ‘kırmızı çizgi’ olup olmadığı sorusu karşısında Peskov, Rusya sınırları yakınında NATO ülkelerinin askeri altyapısının kurulmasının Moskova’nın özel önem göstermesi ve ulusal güvenliği sağlayacak adımlar atması için gerekçe teşkil edeceğini belirtti. Moskova’nın hem Bakü hem Ankara hem de Erivan ile yakın temas halinde olduğunu belirten Peskov, “Atılacak her adım, Kafkasya’daki duruma daha fazla istikrar kazandırmaya, altyapıyı, ulaşım ağını geliştirmeye, genel olarak durumu düzeltmeye katkı sunmalı ve gerilimin tırmanmasının gerekçesi olabilecek unsurları içermemelidir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol