birgün

19° AÇIK

Kremlin’den Erdoğan’a manidar Ukrayna yanıtı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna lideri Zelenskiy’i görüşmeleri için Türkiye’ye davet etmesini yorumlayan Kremlin Sözcüsü Peskov, “Türk partnerlerimiz Ukraynalılara etki edip onları, önceden yapılmış anlaşmalar ile yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik edebilirlerse bunu sadece memnuniyetle karşılayabiliriz” dedi.

DÜNYA 19.01.2022 13:59
Kremlin’den Erdoğan’a manidar Ukrayna yanıtı
Abone Ol google-news

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sorunların çözülmesini görüşmek üzere Türkiye’ye davet etmesine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Sputnik’in aktardığına göre Peskov, “Türkiye’nin Ukrayna’ya yapılan anlaşmaları ve yükümlülükleri hatırlatmasından memnun olacaklarını” ifade etti. Böylece Kremlin, Ukrayna krizinde NATO ile hareket eden AKP iktidarına manidar bir yanıt vermiş oldu.

Peskov, söz konusu soruya şu yanıtı verdi:

“Tabii ki Ukrayna’daki durumun sona ermesine yardımcı olabilecek her ülkenin girişimlerini memnuniyetle karşılıyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki temel uyuşmazlık, (Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların sona erdirilmesi için yapılan) Minsk anlaşmalarının uygulanmasının Kiev tarafından durdurulmasıdır. Türk partnerlerimiz Ukraynalılara etki edip onları, önceden yapılmış anlaşmalar ile yükümlülüklerini yerine getirmeye teşvik edebilirlerse bunu sadece memnuniyetle karşılayabiliriz.”

Peskov, “Bununla ilgili temasların gerçekleştirileceği yerin neresi olacağı, ikincil önemdedir” diye ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol