birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Kremlin'den "Ukrayna'da daha fazla bölge ilhak etmeyi planlıyor musunuz?" sorusuna yanıt

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın, Ukrayna’da daha fazla ilhak etmeyi düşündüğü bölge olmadığını fakat geri çekildiği yerlerin ‘işgalden kurtarılması’ gerektiğini söyledi.

DÜNYA 08.12.2022 15:41
Kremlin'den "Ukrayna'da daha fazla bölge ilhak etmeyi planlıyor musunuz?" sorusuna yanıt Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’da Donbas bölgesinden başka ilhak planı olmadığını belirterek, “Gündemde böyle bir şey yok. En azından bu yönde açıklamalar olmadı. Rusya’ya yeni katılan bazı bölgelerdeki işgal altındaki toprakların özgürleştirilmesi gerekiyor” dedi.

Başkent Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, Rusya’nın Ukrayna’da yeni bölgeler ilhak etmeyi planlayıp planlamadığına ilişkin soruya, “Gündemde böyle bir şey yok. En azından bu yönde açıklamalar olmadı ancak yine de mevcut bölgelerin özgürleştirilmesi için yapılacak çok fazla iş var. Rusya’ya yeni katılan bazı bölgelerdeki işgal altındaki toprakların özgürleştirilmesi gerekiyor” yanıtını verdi.

Peskov, Kiev yönetiminin istemesi halinde çatışmaların yarın bile bitebileceğini ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin bu durumun farkında olduğunu belirtti.

Kırım'daki duruma ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Peskov, "Tehlikeler devam ediyor çünkü Ukrayna tarafı, terör saldırıları düzenlemeye yönelik politikasını sürdürüyor ancak gelen bilgiler, etkili karşı tedbirlerin de alındığını gösteriyor" dedi.

Peskov, Rus petrolüne ilişkin tavan fiyat uygulamasına da bir yanıt vereceklerine işaret ederek, “Hazırlıklarımız tamamlanıyor” ifadesini kullandı.

“SADECE KALBİ OLMAYAN BİRİSİ, SSCB'NİN DAĞILMASINDAN ÜZÜNTÜ DUYMAZ”

1991'de dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) 30 Aralık'ta kuruluşunun 100’üncü yılına ilişkin bir kutlama yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya Peskov, “Hayır, kutlama olmayacak” cevabını verdi.

Peskov, SSCB döneminin, Rusya tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçmişte kullandığı bir ifadeyi hatırlatan Peskov, “Sadece kalbi olmayan birisi, SSCB'nin dağılmasından üzüntü duymaz ve sadece beyni olmayan birisi SSCB'nin tekrar kurulmasını dileyebilir” ifadesini kullandı.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol