birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 17.01.2020 16:39

Kremlin: Putin, Berlin'deki Libya Konferansı'na katılacak

Vladimir Putin’in 19 Ocak'ta Berlin'de Libya ile ilgili olarak düzenlenen konferansa katılacağı bildirildi

Kremlin: Putin, Berlin'deki Libya Konferansı'na katılacak

Kremlin’den yapılan resmi açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Berlin’de gerçekleşmesi planlanan Libya konulu konferansa katılacağı açıklandı.

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 19 Ocak’ta Libya konulu uluslararası konferansa katılmak üzere Berlin’i ziyaret edecek” denildi.

Putin, pazar günü Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılacak Libya Konferansı'na katılacak. Gerçekleşmesi planlanan konferansa AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılacak.

Daha önce de Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es Serrac ve Halife Hafter’in de konferansta yer alacağı bildirilmişti.

KONFERANSA ÇİN DE KATILACAK

Çin, Almanya’nın başkenti Berlin’de pazar günü düzenlenecek Libya Konferansı'na katılacağını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında 19 Ocak'ta Berlin’de düzenlenecek Libya Konferansı'na Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dışişleri Çalışma Komitesi Ofisi Başkanı Yang Cieçı’nın katılacağını bildirdi. Sözcü, Yang’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in özel temsilcisi olarak Almanya tarafının daveti üzerine katılacağını da ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Şansölye Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya'nın doğusundaki lider Halife Hafter'in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

Daha önce Libya konusunda yürütülen Berlin Süreci kapsamında çalışma düzeyinde 5 toplantı yapılmıştı.

Bingazi’de bugün Hafter ile 3 saatlik görüşmenin ardından açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Maas ise Hafter’in mevcut ateşkese uymaya söz verdiğini açıklamıştı. Maas ayrıca, Hafter’in Libya Konferansı’na prensipte katılmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız