birgün

15° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 24.08.2017 12:30

KRG's referendum on independence is a reason for war for Turkey, says head of MHP

KRG's referendum on independence is a reason for war for Turkey, says head of MHP

Head of Turkey’s far-right MHP (Nationalist Movement Party), Devlet Bahçeli, held a press conference on Thursday (August 24) at his party’s headquarters in Ankara.

Mentioning the frequented attacks on Atatürk’s statues across the country; increase in violence against women; and, an appearance of a police officer with a beard while on duty, Bahçeli said these are only a few examples to the ‘dangers’ waiting Turkey. In the face of ‘surge of such dangers, Turkey is being drowned in rotten arguments’, he said.

Pointing out the instability in the country in various fields, Bahçeli said: “It’s obvious; we have so many problems… People are confused and their hardships are many”.

Also refering to the scheduled referendum on independence in Kurdistan Regional Government of Iraq, Bahçeli said the growing opposition of Russia and USA to the referendum in KRG is significant, addng: “Qandil and should be blown out of the water. A deathblow on guardians of terrorism must be made immediately... It should be known that this referendum is a rehearsal of Kurdistan. It is completely against the interests of Turkmens and Turkey. If necessary, this referendum should be seen as a reason for Turkey to go into war.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/bahceli-turkiye-curuk-tartismalarla-bogulmaktadir-176232.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol