birgün

24° HAFİF YAĞMUR

EKONOMİ 18.04.2021 16:46

Kripto para piyasalarında sert düşüş

Bitcoin ve Ethereum pazar günü yüzde 11 civarında düşüş yaşarken, Litecoin ve Ripple (XRP) yüzde 15'ten fazla geriledi. Son zamanlarda yüzde 100’den fazla artış gösteren Dogecoinde de yüzde 25 civarında bir düşüş meydana geldi.

Kripto para piyasalarında sert düşüş

Kripto para piyasaları Pazar gününe sert bir düşüşle başladı. Piyasanın en değerli kriptto parası olarak bilinen Bitcoin, pazar günü yüzde 10’a yakın düşüşle 55 bin 900 dolar seviyelerine gerilerken, en stabil kriptolardan biri olarak bilinen Ethereum ise yüzde 11’den fazla düşüşle 2 bin 216 dolar seviyesine geriledi.

ALTCOİNLERDE DE CİDDİ DÜŞÜŞ YAŞANDI

Altcoinlerde ise XRP (Ripple) yüzde 17 düşüş kaydederek 1,32 dolara gerilerken, Litecoin yüzde 17,53 düşüşle 262 dolar seviyesinde işlem gördü.

Coindesk’in haberine göre, ani düşüşün nedeni tam olarak belirli değil fakat ABD Hazine Bakanlığı’nın bazı finansal kuruluşlara “kripto para kullanarak para akladıkları” gerekçesiyle ceza uygulayacağına dair söylentiler piyasalardaki düşüşte belirgin bir rol oynadı.

Bitcoin’in 14 Nisan'da 64 bin dolar seviyelerini görerek rekor kırmasıyla birlikte, kripto para piyasalarının genelinde sert bir yükseliş dalgası görülmüştü. Coinbase’in 100 milyar dolar değerleme ile halka arz edilmesi Bitcoin’in rekor tazelemesinde ve kripto para piyasalarının yükselmesinde etkili oldu.

DOGECOİN DE YÜZDE 26 DEĞER KAYBETTİ

XRP son iki haftada değerini neredeyse üçe katlarken, Litecoin de uzun zamandır işlem gördüğü dar fiyat aralığını kırarak Nisan ayında yüzde 60 civarında yükseliş yaşamıştı.

Elon Mask’ın sık sık ‘Dogecoin aldım’ söylemleri üzerine son bir haftada değerini 5’e katlayan Dogecoin, dünden bu yana yüzde 26 civarında değer kaybederek 0,26 dolar seviyesine geriledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol