birgün

21° AZ BULUTLU

Kripto para piyasasında kriz: Tether'den açıklama geldi

En büyük sabitcoin Tether'in bir doların altında işlem görmeye başlamasının ardından kripto para yatırımcılarında oluşan endişeleri gidermek amacıyla şirketin CTO'sundan açıklama geldi.

EKONOMİ 12.05.2022 11:31
Kripto para piyasasında kriz: Tether'den açıklama geldi
Abone Ol google-news

En büyük sabitkoin olan ve bir doların altında işlem görmeye başlayan Tether’den kripto piyasasında oluşan endişeleri gidermek amacıyla açıklama geldi.

Tether CTO’su (Chief Technology Officer) Paolo Ardoino Twitter’dan yaptığı açıklamada yatırımcıların koini 1 dolar karşılığında satmaya devam edebileceklerini belirtti. Sabit koin gün içinde 94,55 cent’e kadar gerilemiş ve sonrasında 99 doların cent'in altına yükselmişti.

Bu hareket diğer bir büyük sabit koin olan Terra’nın yaşadığı düşüş sonrası kripto para piyasasında endişelere neden olmuştu.

Kripto para birimleri TerraUSD stablecoinin çöküşünün birçok popüler dijital tokenda kaçışı tetiklemesi nedeniyle düşüşünü sürdürdü.

Bitcoin Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 27 bin doların altına geriledi. Ether yüzde 12’ye kadar düşerken Avalanche ve Solana bazı önemli merkezi olmayan finans protokollerini destekleyen coinler de düşüş yaşadı.

Sanal paralar bir ara çift haneli güniçi yükseliş yaşasa da ralli daha sonra sona erdi. TerraUSD stabilcoin hala 1 dolarlık çıpanın altında bulunuyor. Buna bağlı token Luna da sert düşüyor.

Genel olarak kripto sektörü bu hafta ağır kayıplar yaşarken yatırımcı güveni kırılgan kalmayı sürdürüyor. Kripto piyasasında sabitcoinler traderların tokenlar arası geçiş yapmak üzere yatırımlarını park ettikleri anahtar konumda bulunuyor. Birçok çeşidi bulunan sabitkoinler genelde 100 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip. Ancak geniş çaplı güven kaybı bu dijital varlık ekosisteminin varoluşunu tehdit ediyor.

UST olarak bilinen TerraUSD algoritmik sabitkoin 30 sent ve 90 sent arasında salınırken 08:18 itibarıyla 66 sent civarından işlem gördü. Bu coinin destekçileri dolar peg’inin ortadan kalkmasının ardından 1,5 milyar dolar toplayarak koini destekledi.

Mudrex CEO’su Edul Patel “UST sabit koininin çöküşü kripto piyasalarını büyük ölçüde etkiledi. Bitcoin geçmişteki düşüşlerde kısa sürede toparlasa da bu sefer daha fazla düşebilir” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: BloombergHT

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol