birgün

19° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 06.08.2020 06:53

Kriz siyasetin nabzını yükseltecek: İktidarın hedefi muhalefeti bölmek

Pandemide beklenen ikinci dalga, siyasetin nabzını da yükseltiyor. Ekonomide yaşanan tıkanma yönetim krizini derinleştirirken, sürekli oy kaybeden iktidar bloku ise muhalefeti bölmenin yollarını arıyor.

Kriz siyasetin nabzını yükseltecek: İktidarın hedefi muhalefeti bölmek

POLİTİKA SERVİSİ

Pandeminin etkileri her geçen gün daha derinden hissedilirken uzmanlar vaka sayılarındaki artışa bağlı ikinci dalganın kapıda olduğu uyarısı yapıyor. Ekonomik krizin derinleşmesi önümüzdeki süreçte siyasetin nabzını da yükseltecek. İktidar bloku, henüz pandeminin vurduğu ilk dalgayı göğüsleyemezken, toplum ikinci dalganın yansımaları karşısında büsbütün çıkmaza sürüklenecek. Yönetim krizi karşısında çareyi muhafazakârlaşma hamlelerinde, kutuplaştırma siyasetinde ve daha fazla otoriterleşmede arayan AKP-MHP ittifakının geleceği de önümüzdeki dönem bu gelişmelere göre şekillenecek.

İktidarın elinde oyun alanı kalmadı

Tabanda yaşadığı erime, son dönem yayımlanan kamuoyu yoklamalarının neredeyse tamamına yansıyan iktidar blokunun olası hamlelerini Doçent Dr. Berk Esen ile konuştuk. “Pandemi döneminde siyasette birtakım değişiklikler olacağı hepimizin malumuydu. MHP’nin AKP ile birleşmesi bu oy kaybını engelleyemedi” diyen Esen, iktidarın elinde çok fazla oyun alanı kalmadığını, son çaresinin ise Millet İttifakı’nı bölmeye çalışmak olduğunu belirtiyor.

Millet İttifakı’nı bölmeye çalışacaklar

İktidarın çözülmeyi önlemek için bazı yöntemler takip ettiğine değinen Esen, “Bunlardan biri İstanbul Sözleşmesi’nden Ayasofya meselesi gibi hamleler ile yaratılan kutuplaştırma siyaseti oldu. Muhafazakâr çevrelerin hoşuna gidebilecek, Millet İttifakı’nın farklı unsurlarını kaşımaya dönük birtakım hamleler amaçlandı. İktidar, başta sosyal medya olmak üzere muhalefetin kullanabileceği platformları kısıtlamaya gitti. Son olarak seçim sisteminde iktidara minimum oyla maksimum temsiliyet sağlayacak sistem üzerinde durdular” diye konuştu.

Muharrem İnce’yi destekleyecekler

Pandemiye ilişkin son tartışmalardan görüldüğü üzere tablonun kötü olduğunu vurgulayan Esen, “Ekonominin çok daha kötüye gideceği görünüyor. Bu noktada iktidarın elinde çok fazla oyun alanı kalmadı. Yapacakları tek şey Millet İttifakı’nı bölmek olabilir. Dolayısıyla Erdoğan’ın CHP kurultayının nispeten gürültüsüz geçmesinden mustarip olduğunu düşünüyorum. Muharrem İnce’nin çıkışını da destekleyeceklerdir. Bahçeli’nin son açıklamasını da buna göre yorumluyorum. İYİ Parti de zaten buna karşı ‘Biz evimizdeyiz’ diye açıklama yaptı. Karşılık bulmasa da bu politikayı devam ettireceklerdir” değerlendirmesini yaptı.

kriz-siyasetin-nabzini-yukseltecek-iktidarin-hedefi-muhalefeti-bolmek-765135-1.

Cumhur İttifakı’nın kriz karşısında alacağı olası tutumu da değerlendiren Esen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortada bir ekonomik enkazla var olursa MHP bu enkazı devralmak istemeyecek. Zaten bakanların hiç birisinin bu nedenle MHP’den seçilmediğini de gördük. Dolayısıyla MHP, iktidarı şekillendiren ancak iktidarın içinde yer almayan bir parti görüntüsünü veriyor. O nedenle yaşanacak ekonomik krizin faturası için Bahçeli kendini korunaklı bir tutuma çekmiş durumda. Erdoğan ile Bahçeli arasında yaşanan kriz daha çok ikinci adamlarla gelişiyor. Özellikle dış politikada seçilen yollar gibi tali konularda farklılıklar yaşanıyor. MHP’nin şu noktada bu ittifaktan çıkarı var. Bunun da en önemlisi kamu kaynaklarından iktidarın nimetlerinden yararlanması oldu. Zaten Bahçeli, Akşener karşısında MHP’yi biraz da bu şekilde ayakta tutabildi.”

***

İnce’den sitem

Yeni Parti Kuracağı belirtilen CHP eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. İnce, paylaşımında "Değişime imza veren Milletvekillerini, Belediye Başkanlarını, Kurultay Delegelerini dışla sonra dostlarınla hayal kur. Bölücü olan kim?" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız