birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 18.04.2021 13:48

Kriz sürüyor: Ukrayna, Rusya’nın baş diplomatını sınır dışı etme kararı aldı

Ukrayna yönetimi, Rusya istihbaratının gözaltına aldığı diplomatına cevap olarak, Moskova’nın Kiev Büyükelçiliği'nde görev yapan baş diplomatını sınır dışı etme kararı aldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, söz konusu diplomatın 22 Nisan’a kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

Kriz sürüyor: Ukrayna, Rusya’nın baş diplomatını sınır dışı etme kararı aldı

Ukrayna-Rusya krizi, karşılıklı yapılan diplomatik hamlelerle sürüyor.

Rus istihbaratının, Moskova’da görev yapan Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u "Rusya'ya ait gizli bilgileri toplamak" suçlamasıyla gözaltına almasının ardından Kiev yönetiminden yanıt gecikmedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Moskova yönetiminin Kiev Büyükelçiliği baş diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.

Bakanlık söz konusu diplomatın 22 Nisan’a kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

NE OLMUŞTU?

Daha önce de Rusya Dışişleri Bakanlığı, 16 Nisan’da bir Rus vatandaşı ile yaptığı görüşmede güvenlik güçleri ve Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) veri tabanında bulunan gizli bilgileri aldığı sırada, FSB tarafından gözaltına alınan Aleksandr Sosonyuk’un eylemlerinin kabul edilemez olduğu, bunların konsolosluk göreviyle bağdaşmadığı ve Rusya’nın güvenlik çıkarlarına zarar verdiğini belirterek, bu kişinin 22 Nisan’a kadar ülkeyi terk etmesini istemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol