Krize karşı çözüm ‘tasarruf’muş

19.11.2018 09:04 SİYASET
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, partisinin politikaları nedeniyle oluşan ekonomideki kötü gidişatı görmezden gelerek “Tasarrufu öğrenmek gerektiğini” söyledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York’taki temasları kapsamında Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’nda Türk toplumunun temsilcileri ile bir araya geldi.

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinde çalkantılı günler yaşandığını belirten Çavuşoğlu, “Herkes konuyu Rahip Brunson meselesine götürmeye çalıştı ya da bu problemle sınırlamaya çalıştı ama esas bizim ilişkilerimizi geren iki konu var. Bunlardan bir tanesi ABD’nin Suriye’de YPG/PKK’ya destek vermesi. Aynı örgüt olduğunu bilmesine ve kabullenmesine rağmen bu iş birliğini de zaruri görmesi gerçekten büyük bir hatadır. İkinci bir konu da, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütüne karşı ve bu terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen’e karşı bizim ulaştırdığımız dosyaların ve iade taleplerimizin bugüne kadar yerine gelmemesidir. Bu da ciddi bir gerginlik sebebi olmuştur. Her iki konuda da biz Türkiye olarak yüzde yüz değil yüzde bin haklıyız” şeklinde konuştu.

‘EKONOMİMİZ GÜÇLÜ’
Dövizdeki dalgalanmalar konusunda da konuşan Çavuşoğlu, “Aldığımız tedbirler, açıkladığımız yeni paketler ve Hazine ve Maliye Bakanımızın ekibiyle beraber ortaya koyduğu yeni politikalar sayesinde ve verdiğimiz güven ve istikrar sayesinde giderek durum düzeliyor. Her şey bitti dersek rehavete kapılmış oluruz. Esasen bu tür krizlerden de ders çıkararak sistemimizi daha da güçlendirmemiz lazım. Sistemimiz zayıf olsaydı zaten yıkılırdık ama bizim daha dayanıklı, daha güçlü, ekonomimizin de daha güçlü olması lazım. Özellikle de tasarruf yapmasını toplum olarak da, ülke olarak da hep beraber öğrenmemiz gerekiyor. Şimdi dövizde yine Türk lirasının değer kazandığını görüyoruz. Dolar, avro düşüyor. İstediğimiz seviyeye yavaş yavaş, birden düşmesi değil ve sağlıklı bir şekilde gitmesi önemli. Yine istatistiklere, rakamlara baktığımız zaman ihracatımız artıyor. Büyümemiz düzenli bir şekilde devam ediyor” dedi.