İşçi sınıfı TÜİK’in enflasyon verileri ve Mehmet Şimşek’in "Vergiyi, tabana yayacağız" açıklamasına tepkili. Sendikalara göre AKP iktidarı kemer sıkma politikalarıyla krizin faturasını emekçiye kesmeye hazırlanıyor.

Krizin faturası emekçiye kesilecek
Fotoğraf: DepoPhotos

Emek Servisi 

TÜİK’in doğalgaz için “sıfır fiyat” uygulayarak enflasyonu aşağı çekmesi temmuz zammını bekleyen milyonlarca emekçiyi mağdur etti.  

TÜİK verileriyle ilgili açıklama yapan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, ülkenin AKP iktidarının uzun süredir yanlış ekonomi politikalarının  sancılarını yaşadığını belirtti. Yeşildağ şu ifadeleri kullandı: "Hükümet seçim öncesi uyguladığı telafi edici politikalar ve seçim sonrasına dönük vaatleriyle ülkeyi 5 yıl daha yönetme yetkisi almıştır. Ancak ekonomik sıkıntının ve yaygın ifadeyle ‘boş tencere’nin durumu ne olacaktır. AKP iktidarında uzun yıllar görev yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugünkü tablonun sorumlularından biridir. Emekçilerin çıkar ve beklentileri Şimşek'in politikalarıyla taban tabana zıttır. İşçileri, memurları ve emeklileri zor günler beklemektedir. AKP iktidarı bir kez daha krizin faturasını işçiye ve memura kesmeye hazırlanmaktadır."TÜİK'in enflasyon hesabını "Bu rakamlara göre zam alacak işçi ve emekçi, aslında Cumhur İttifakı'nın ‘seçim jesti' olan doğalgaz hamlesini cebinden ödemiştir" ifadeleriyle yorumlayan Yeşildağ, "Yurttaşlar meyve sebzeyi taneyle almaktadır. Kırmızı ve beyaz et tüketimi artık lüks tüketim haline gelmiştir  Ülke genelinde kira ortalaması 7 bin liraya yaklaşmışken aylık enflasyonun yüzde 0.04 arttığını söylemek, açıkça aklımızla alay etmektir" dedi. Mehmet Şimşek’in  ‘makro ekonomiyi rahatlatacağız’ açıklamasını hatırlatan  Yeşildağ, "Çalışan nüfusun ağır geçim sıkıntısını ‘mikro’ olarak görenlerin, patronları rahatlatmak için işçi ve emekçiye kemer sıktırmaya hazırlananların bilmesi gereken şudur ki; üretenlerin nefes alamadığı bir ülke ekonomisinin düzlüğe çıkma imkanı yoktur. Seçim öncesinde en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağına dair verilen vaadin peşindeyiz. Gerçek enflasyonun da onun yol açtığı tahribatın da peşindeyiz. Bu ağır tablonun yalanlarla kamufle edilmesine geçit vermeyeceğiz" dedi.

HALK VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLECEK

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Adil Bahadır Berdicioğlu da TÜİK'in son açıkladığı verilerle AKP’nin politikaları doğrultusunda enflasyon hesaplaması yaptığını bir kez daha kanıtladığını belirtti. Bağımsız akademisyenler tarafından hesaplanan enflasyon rakamlarına göre aylık yüzde 7,35 yıllık ise yüzde 109,01 artış olduğu belirten Berdicioğlu, TÜİK hesabının kamu emekçilerinin mayıs ayında ücretlerinde 14,48 puanlık kayba neden olduğunu dile getirdi.

Şimşek’in "Vergiyi, tabana yayacağız" açıklamasına de tepki gösteren Berdicioğlu, "Buradan da anlaşılıyor ki; bu ülkenin ücretlileri, yoksulları, dar gelirlilerini zor günler bekliyor. Zaten ağır vergi yükü ile ezilen halk, daha da ağırlaşacak ekonomik koşullar altında ağır bir vergi yükü altında ezilecek.Burada kamu emekçilerinin, bütün toplum kesimlerinin örgütlü mücadelesi ile aşacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.