birgün

22° AZ BULUTLU

YAŞAM 18.04.2020 06:00

Krizin yükü küçük omuzlarda

Türkiye’de çocukların nüfus içindeki oranları 50 yılda yarı yarıya azalsa da sorunları çözülmedi. TÜİK verilerine göre çocuklar halen evlendiriliyor, çalıştırılıyor, sağlıklı beslenemiyor, eğitim sorunu yaşıyor

Krizin yükü küçük omuzlarda

Haber Merkezi

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılına ilişkin çocuk istatistiklerini açıkladı. Buna göre geçen yıl sonu itibarıyla 83 milyon 154 bin 997 nüfusun 22 milyon 876 bin 798’i çocuk. Türkiye’de çocuklara ilişkin veriler:


*Çocuk nüfusu 1970’de toplam nüfusun yüzde 48,5’ini oluştururken, bu oran geçen yıl ise yüzde 27,5’e geriledi. Nüfus projeksiyonlarına göre 2080’de bu oranın yüzde 19 olması öngörüldü.
*Yeni doğan bebeklere konulan en popüler erkek isimleri geçen yıl Yusuf, Eymen ve Miraç, en popüler kız isimleri Zeynep, Elif ve Defne oldu.
*15-64 yaş grubundaki her 100 kişinin 34’ü 0-14 yaş grubundaki çocuklara bakmak zorunda.
*Milli Eğitim Bakanlığı’nın istatistiklerine göre ilkokul seviyesinde net okullaşma oranı 2018-2019 öğretim yılında yüzde 93,3 oldu. Net okullaşma oranı cinsiyet bazında karşılaştırıldığında, erkek çocuklar için ortaokul seviyesinde yüzde 92,9, kız çocukları için yüzde 93,6 olduğu görüldü.

ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK ÖNLENEMİYOR

*16-17 yaş grubundaki kız çocuklarının resmi evlendirilme oranları, 10 yılda yüzde 8,1’den yüzde 3,1’e düştü. Ancak özellikle Doğu illerinde bu oran halen çok yüksek. Üstelik bu oran buz dağının görünen kısmı. Çocuk yaşta evlendirilen kız çocuk oranı, Ağrı’da yüzde 13,2, Muş’ta yüzde 13, Kars’ta yüzde 10,6 oldu.

OKULDAN KOPMALARI ENGELLENMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, verilere ilişkin “Ülkemizde çocuk nüfusu hızla düşerken, işçi çocuk sayısı da aynı oranda artıyor” dedi. Gürer, 5-17 yaş arasındaki her 100 çocuktan 4.4’ünün çalıştığına, bunların yüzde 34.3’ünün ise eğitime devam edemediğine dikkat çekerek şöyle dedi: “720 bin çocuk çalışıyor. Ekonomik sorunların büyüklüğü, çocukları eğitimden alarak, küçük yaşlardan itibaren çalışmaya zorluyor. Onların eğitim hayatından kopmalarına karşı her türlü tedbiri almalıyız. Ayrıca Suriyeli çocuklar çalışma yaşamı içinde önemli bir yer tutar duruma geldi. Kayıt dışı çocuk işçilik için de ciddi mücadele edilmesi gerekli.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol