birgün

28° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 05.07.2020 14:44

Küba: İsrail'in Batı Şeria'da ilhak planı yasadışıdır!

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parilla, İsrail'in Batı Şeria'daki ilhak planlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Küba: İsrail'in Batı Şeria'da ilhak planı yasadışıdır!

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parilla; İsrail'in bölgede çatışma riskini arttıracak Batı Şeria'daki ilhak planlarının kabul edilemez olduğunu belirterek, tek çözümün 1967 öncesindeki sınırlarında bir Filistin Devleti olduğunu söyledi. Açıklama, Tel Aviv'in Batı Şeria'daki Filistin bölgelerinin yüzde 30'unu ilhak etme kararının uluslararası kamuoyunca kınandığı bir bağlamda geldi.

Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi resmi yayın organı Granma'da yayınlanan açıklamada, "siyonist devletin Filistin halkına bu saldırısının yasadışı olduğu" belirtiliyor. Israil'in Filistin halkının bağımsızlık ve kendi kaderini tayin hakkını ihlal ettiği ve bunun Arap nüfusu açısından ekonomik darboğaz ve sıkıntılara sebep olacağı açıklanıyor.

İlhakın Filistin halkı için Güney Afrika'da bir dönem uygulanan apartheid anlamına geleceği belirtilirken, Filistin halkının İsrail devletince kuşatılıp dış dünyadan izole edileceği öngörülüyor. Öte yandan apartheid, Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma statüsüne göre insanlığa karşı suç olarak değerlendiriliyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise "Eğer gerçekleştirilirse, bu ilhak uluslararası hukukun daha ciddi bir şekilde ihlal edilmesi anlamına gelecek, iki devletli çözüm ihtimaline ciddi anlamda zarar verecek ve yeniden başlayan görüşme sürecini sekteye uğratacaktır. İsrail hükümetini ilhak planlarını terk etmeye çağırıyorum" şeklinde konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız