Nüfusu 12 milyona yaklaşan Küba'da 8 milyondan fazla seçmen, Ulusal Meclis üyelerini 5 yıllığına seçmek için oy kullandı. CEN Başkanı Alina Balseiro, seçimin şeffaf ve güvenilir şekilde tamamlandığını belirtti. Fidel ve Raul Castro'dan sonra göreve gelen ilk Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in beş yıllık bir dönem için daha seçilmesi bekleniyor.

Abone Olgoogle-news
Kübalılar milletvekili seçimi için oy kullandı

Karayip ülkesi Küba'da halk, Ulusal Meclis üyelerini 5 yıllığına seçmek için sandık başına gitti.

Nüfusu 12 milyona yaklaşan Küba'da 8 milyondan fazla seçmen, yerel saatte 07.00-19.00 arasında ülkede kurulan 23 bin 648 sandıkta oy kullandı.

Ulusal Seçim Konseyi'nden (CEN) yapılan açıklamada, sonuçların sisteme aktarılmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacağı duyuruldu.

CEN Başkanı Alina Balseiro, seçimin şeffaf ve güvenilir şekilde tamamlandığını belirterek, katılım oranının yüzde 70,34 olduğunu kaydetti. Seçime katılım 2018'e göre, 7,91 oranında azaldığı bildirildi.

SEÇİM SÜRECİ

Milletvekili adaylarının yarısı belediye meclislerinden, diğer yarısı ise sendikalar ve öğrenci dernekleri gibi seçim kurulları tarafından belirlenmişti.

Adayların Ulusal Mecliste sandalye kazanabilmeleri için kendi bölgelerinde oyların yüzde 50'sinden fazlasını almaları gerekiyor. Adayın yeterli oyu alamaması halinde ise Meclis, söz konusu bölge için atama yapabiliyor veya belediye komisyonlarının yapmasına izin verebiliyor.

Fidel ve Raul Castro'dan sonra göreve gelen ilk Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in beş yıllık bir dönem için daha seçilmesi bekleniyor. Diaz-Canel aynı zamanda milletvekili adayı olmuştu.

(AA)