Google Play Store
App Store

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesindeki Kartalepe Mahallesi’nde 1988 yapımı bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. İstanbul Valiliği, 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 kişinin de yaralandığını açıkladı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, binanın çökmesiyle ilgili soruşturma başlattı. Bakan Mehmet Özhaseki, çöken binaya 1.5 kaçak kat eklendiğinin tespit edildiğini ifade etti. 1 kişinin öldüğü çöken binanın sahibi H.M.G. ve binanın altındaki dönerci dükkanının sahibi olduğu belirlenen Ö.A.D. gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Türkmenistan uyruklu yabancı bir misafirimiz vefat etti. Başsağlığı diliyoruz. İçeride çıkarılan 7 yabancı uyruklu var. Tamamı ikamet izni olan yabancılar" açıklamasını yaptı.

Kaynak: Ajanslar
Küçükçekmece'de 3 katlı bina çöktü: 1 kişi öldü, 8 kişi yaralandı
Fotoğraflar: AA

İstanbul Küçükçekmece'de 3 katlı binanın çökmesi sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı.

Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı'nın kesişim noktasındaki 3 katlı bir apartman henüz belirlenemeyen nedenle çöktü.

Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık, polis ve AFAD ekipleri sevk edildi.

Olayla ilgili olarak İstanbul Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada, “02.06.2024 Pazar günü saat 08.40 sıralarında Küçükçekmece İlçesi Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağın kesişim noktasında bulunan üç katlı bina çökmüştür. Olay yerine çok sayıda AFAD, arama kurtarma ve sağlık ekibi sevk edilmiştir” denildi.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Valiliği, Küçükçekmece'de çöken bina ile ilgili yeni bir yazılı açıklama yaptı.

Valiliği açıklamasında çöken binada 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Açıklamada, "Yaralılar, tedavileri için çevredeki hastanelere sevk edilmiştir" denildi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, çöken bina ile ilgili 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirdi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada "02.06.2024 tarihinde saat 08:40 sularında, Küçükçekmece ilçesi Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı binanın henüz belirlenemeyen bir nedenle çökmesi olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında; 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup, olay yerine intikal ettirilmiştir. Arama kurtarma çalışmalarının bitimine müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından görevlendirilen 3 kişilik bilirkişi ekibi kusur tespiti için incelemelerine başlayacaktır. Soruşturma titizlikle devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

BİNA SAHİBİ GÖZALTINA ALINDI

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı'nın kesişim noktasındaki, altında dükkan bulunan 1988 yapımı 3 katlı apartmanın çökmesi üzerine başlatılan soruşturma sürüyor.

Bu kapsamda, binanın sahibi olduğu belirlenen H.M.G. gözaltına alınarak, polis ekiplerince emniyete götürüldü.

Yine soruşturma kapsamında yıkılan binanın altındaki dönerci dükkanının sahibi olduğu belirlenen Ö.A.D. de polis ekiplerince gözaltına alındı.

KAÇAK KAT EKLENMİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Küçükçekmece'de çöken 3 katlı bina hakkında açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Özhaseki, ilk incelemeler neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği ve 1.5 kat kaçak olarak eklendiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Özhaseki, şunları söyledi: "Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır."

BAKAN YERLİKAYA: TÜRKMENİSTAN UYRUKLU MİSAFİRİMİZ VEFAT ETTİ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Küçükçekmece’de çöken 3 katlı bina sonrası olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Burada açıklamalarda bulunan Yerlikaya, "9 kişi kurtarıldı. Türkmenistan uyruklu yabancı bir misafirimiz vefat etti. Başsağlığı diliyoruz. İçeride çıkarılan 7 yabancı uyruklu var. Bunlardan 1’i İran, 7’si Türkmenistan uyruklu. Göç İdaresi Başkanlığımız bunların kimlikleri üzerinden araştırmasını yaptı. Tamamı ikamet izni olan yabancılar. 2 vatandaşımız var 1'i hiç hastanede tedavi bile olmadı. Kendisi gayet iyi durumda. Diğer vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. Hastane yetkililerinden almış olduğum bilgiye göre bizim vatandaşımızın durumu gayet iyi. Tedavi süreci devam eden 6 yabancı uyruklu misafirlerden anne ile 6 aylık bebeğin durumu diğerlerine göre daha kritik görülüyor. Temennimiz en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar" ifadelerini kullandı.

Binada kolonların kesildiği iddialarına ilişkin Bakan Yerlikaya, "Konu ile ilgili mal sahibi ve zemin katta bulunan iş yeri sahibi gözaltında. Bunlarla ilgili tahkikat devam ediyor. Bir şey bilsek bile bizim söylememiz doğru değil. Bırakalım bizim adımıza, millet adına karar verici olan savcılar mahkemeler bunu aydınlatacak" diye konuştu.

İBB: 3 BİNA TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamada da çöken binanın çevresindeki iş yerleri, otomobil ve İETT otobüsünün hasar gördüğü belirtilerek, "Ekiplerin arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Yıkılan bina çevresindeki 3 bina ilçe belediyesi ekipleri tarafından tedbir amaçlı boşaltılmış, çevredeki 5 binada daha inceleme için boşaltma kararı alınmıştır" denildi.

1 KİŞİ KENDİ İMKANLARIYLA ÇIKTI

Enkaz altında kalanlar olduğunun belirtilmesi üzerine arama kurtarma çalışması başlatan ekiplerin, enkazdaki bir kişiyle iletişim kurduğu öğrenildi.

Öte yandan, çöken bina park halindeki araçların üzerine yıkılırken, yoldan geçen belediye otobüsünde de hasar oluştu.

Bina çöktükten sonra ise bir kişinin kendi imkanlarıyla enkazdan çıktığı ve ekiplere içeride kalanlarla ilgili bilgi verdiği belirtildi.

İSTANBUL VALİSİ GÜL: 7 YARALININ 2'Sİ AĞIR

İstanbul Valisi Davut Gül, Küçükçekmece'de çöken binada 7 kişinin yaralı olarak çıkarıldığını belirterek, "İlk bilgilere göre 2 kişinin daha göçük altında olduğu söyleniliyor" dedi.

Vali Gül, Kartaltepe Mahallesi'nde çöken 3 katlı binanın bulunduğu yerde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Gül, Küçükçekmece'de saat 08.40 sıralarında zemin artı 3 katlı bir binanın kendiliğinden çöktüğünü belirterek, binanın zemininde iş yeri olduğunu, üstündeki kattın da büro olarak kullanıldığını söyledi.

Gül, üstteki iki katta ise ailelerin yaşadığını aktararak, "İlk etapta AFAD'ın koordinesinde itfaiye ve diğer akredite kuruluşlar olay yerine geldiler. UMKE ve benzeri itfaiye, belediye, sağlık, emniyetimiz, gelmesi gereken bütün kurumlar geldiler. 7 kişi yaralı olarak çıkartıldı. Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. İlk bilgilere göre 2 kişinin daha göçük altında olduğu söyleniliyor. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Herhangi bir bize ulaşan bu an itibarıyla ölüm tespiti yok, ölü ihbarı yok. 7 kişinin 2'si biraz daha ağır, 5 kişi normal" ifadelerini kullandı.

Vali Gül, binanın 1988 yapımı olduğunu ve çökmeyle ilgili henüz tespit edilen bir sebep belirlenemediğini dile getirdi.

İlerleyen saatlerde bilgilendirme yapmaya devam edeceklerini söyleyen Gül, "Cumhuriyet Başsavcımız olay yerinde, adli ve idari süreç devam edecek. Hepimize geçmiş olsun. Herhangi bir patlama ihbarı ya da tespitimiz yok." diye konuştu.

BAKAN KOCA: 7 YARALI VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Küçükçekmece'de çöken binada yaralananlar hakkında bilgi verdi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Fahrettin Koca, "Bu sabah İstanbul Küçükçekmece’de bir binada meydana gelen göçükte saat 09.35 itibariyle 7 yaralı olduğunu tespit ettik. 5 yaralı hastaneye nakledildi, 2 kişi tedaviye ihtiyacı olmadığını belirttiler. Olay yerine 15 Ambulans ve 5 UMKE Timi görevlendirilmiştir. Olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" dedi.

İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, çöken bina hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İmamoğlu, "Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde meydana gelen bina çökmesine itfaiye ekiplerimizin müdahalesi devam ediyor. Şu ana kadar 4 vatandaşımız sağ olarak kurtarıldı. Çökme sebebiyle ilgili inceleme kurtarma faaliyetleri sonrası detaylı şekilde yapılacak. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

BİNANIN ESKİ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Çöken binada enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları sürerken, binanın çökmeden önceki eski hali görüntülendi.