Kudüs’te bir Yahudi yerleşim birimindeki sinagoga düzenlenen saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti. Olayın ardından yazılı bir açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı kınadı.

Kudüs’te sinagoga silahlı saldırı: 7 İsrailli öldü
Fotoğraf: AA

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan bir Yahudi yerleşim birimindeki sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, saldırganın Neve Yakov meydanındaki bir sinagoga gelerek çevredekilere silahla ateş açmaya başladığı belirtildi.

kudus-te-sinagoga-silahli-saldiri-7-israilli-oldu-1119100-1.

Açıklamada, polis birliklerinin olay yerine geldiği ve silahlı çatışmada saldırganı etkisiz hale getirdiği kaydedildi.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızı'ndan yapılan açıklamada ise düzenlenen saldırı sonucunda 5 kişinin hayatını kaybettiği, 2'si ağır en az 5 yaralının olduğu paylaşıldı. İlerleyen saatlerde can kaybının 7'ye yükseldiği bilgisi verildi.

kudus-te-sinagoga-silahli-saldiri-7-israilli-oldu-1119102-1.

kudus-te-sinagoga-silahli-saldiri-7-israilli-oldu-1119105-1.

ANKARA SİLAHLI SALDIRIYI KINADI

Saldırının ardından bir açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Yapılan yazılı açıklamada, "Kudüs’te 27 Ocak akşamı bir sinagoga düzenlenen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Bakanlığın açıklamasında, "Son dönemde bölgede artış gösteren saldırıların yeni bir şiddet sarmalına dönüşmesinden endişe duyuyor, tüm tarafları itidale ve bu tür olayların durdurulması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ile İsrail hükümeti ve halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

BATI ŞERİA'DA GERİLİM TIRMANMIŞTI

İşgal altındaki Batı Şeria'da son dönemde gerilim tırmanmış ve Filistinli can kayıplarında artış yaşanmıştı.

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na dün sabah saatlerinde düzenlediği baskında aralarında 60 yaşında bir kadının da yer aldığı 9 Filistinli öldürülmüştü. Baskın üzerine bölgede çıkan olaylarda işgal altındaki Doğu Kudüs'ün er-Ram beldesinde de 22 yaşında bir Filistinli genç yaşamını yitirmişti.

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yılbaşından bugüne aralarında kadın ve çocukların yer aldığı 30 Filistinli hayatını kaybetti.

(AA)