Geçtiğimiz ay İstanbul'da yaşanan kuduz dehşeti bu kez de Şanlıurfa'da bir çocuğun hayatını aldı. İki olayın aynı olması ihmal tartışmalarını hatırlattı

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde 4 yaşındaki bir çocuğun kuduz nedeniyle ölmesi üzerine, ilçe genelinde karantina önlemleri alındı. Karacurun Mahallesi'nde oturan Mahmut ve Nazime G, çiftinin çocukları Bayram G. iddiaya göre, 1 Eylül 2007 tarihinde ailesiyle birlikte bir yakınlarının evine misafirliğe gitti. Arkadaşlarıyla oynayan Bayram G, başıboş bir sokak köpeğinin çarpması sonucu yaralandı. Sağ gözünden yaralanan çocuk, yakınları tarafından Hilvan Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından ailesi tarafından Şanlıurfa'ya getirilen Bayram G, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alındı.

İki hafta arayla sağ gözünden iki kez ameliyat edilen Bayram G, daha sonra taburcu edildi. Birkaç gün sonra yeniden rahatsızlanan çocuk, ailesi tarafından Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine götürüldü. Bu hastanede birkaç gün tedavi edilen çocuk, rahatsızlığının üzerinden 49 gün geçtikten sonra, önceki gün kuduz belirtileri göstermeye başladı. Aniden fenalaşan Bayram G, aynı gece hastanede hayatını kaybetti. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığınca yapılan otopside, çocuğun "kuduz nedeniyle öldüğü" belirlendi. Çocuğun cenazesi kireçlenerek gömüldü.

SALDIRGAN TAVIRLAR
Baba Mahmut G. (30), olayın olduğu gün sağ gözünde kanama ve yırtık tespit edilen oğlunu tedavi için Hilvan ve Şanlıurfa'daki çeşitli hastanelere götürdüklerini söyledi. Hastanede oğluna "tetanos aşısı yapıldığını", doktorların muayenede kuduz vakasını tespit edemediklerini iddia eden Mahmut G, "Yalnızca sağ gözde yırtık tespit edildi ve ameliyat yapıldı. Önlem olarak kuduz aşısı yapılmasını istedik ama gerek yok denildi" dedi. İlçe Grup Sağlık Başkanlığı yetkilileri ise, Bayram G'nin "köpek çarpması sonucu düşmenin etkisiyle sağ gözünde yaralanma" şikayetiyle hastaneye getirildiğini, sorunun hastayı getirenlerin yaralanma öyküsünü an-latamamalarından kaynaklanmış olabileceğini savundular.

BU İKİNCİ VAKA
Bilindiği üzere geçtiğimiz ay İstanbul Küçükçekmece'de beş yaşındaki Ser-kan Karabucak isimli çocuk sokak köpekleri tarafından ısırıldıktan 14 gün sonra kuduz nedeniyle hayatını kaybetmişti. Yapılan araştırmalarda sokak köpeklerinin çocuğu kafasından ısırdığı ve bu tip vakalarda sadece kuduz aşısının yeterli olmadığı, ek olarak hastaya serum da yapılması gerektiği ancak Karabucak'a serum tedavisi yapılmadığı ortaya çıkmıştı.