Meclis'in tatile girmesinin ardından sahaya inen AKP'de, bazı kaynaklar partide oy kaybının “durduğunu” savunuyor. Kaynaklara göre; partinin ücretli kesimi, özellikle de emeklileri rahatlatacak adımları atması halinde, kararsız seçmenin 'partiye geri dönebileceğini' düşünüyor.

Kulis: AKP yönetimi oy kaybının durduğunu düşünüyor
Fotoğraf: DHA

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) tatile girmesinin ardından sahaya inen AKP milletvekilleri şikayet ve önerilerini genel merkeze iletiyor.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın aktardığı kulis bilgisine göre; özellikle kırsal kesimde güçlü desteği olan AKP’lilere göre tarım kesimi, ürününün para etmesi nedeniyle memnun.

Partide oy kaybının “durduğunu” savunan bazı AKP kaynaklarına göre ise partinin ücretli kesimi, özellikle de emeklileri rahatlatacak adımları atması halinde, kararsız seçmen “partiye geri dönebilir.”

Halkın talep, beklenti ve şikayetlerini dinleyen ve sahadan izlenimlerini, analizlerini rapor halinde parti yönetimine sunan AKP'lilerin önceliği enflasyon ve hayat pahalılığı. Partinin gündemini bu durumun seçmenin oy davranışına nasıl yansıyacağı oluşturuyor.

Milletvekilleri bu çerçevede, Meclis’in yeni yasama yılında, yapılması gereken yasal düzenleme önerilerini de parti yönetimine iletiyor.

'KARARSIZ SEÇMEN BİR BAŞKA PARTİYE YÖNELMEDİ'

Enflasyona karşı yapılan ücret ve ürün taban fiyat artışları nedeniyle partinin “oy kaybının durduğunu” belirten AKP’li bir milletvekili, az da olsa bir oy artışı gözlemlediklerini ifade ediyor.

AKP’li bir grup seçmenin “kararsıza" geçtiği ancak başka bir partiye de yönelmediği ifade edilirken, ekonomide atılacak adımların halkın cebine yansıması halinde, bu seçmenin geri döneceğine işaret ediliyor.

Enflasyon ve hayat pahalılığını gündemine alan AKP’de, üretilen malların tüketiciyle buluşması aşamasında fiyatların aşırı şişirildiği yaygın görüş. Enflasyon nedeniyle bazı ürünlerin 5 kat arttığını ama piyasada bunun çok çok üstünde artışlar olduğunu belirten parti kaynakları, tepkilerini "10 liraya kuru soğan mı olur?” sözleriyle dile getiriyor.

'ÜCRETLİ KESİM VE EMEKLİLER RAHATLATILMALI'

AKP'de, tarım kesiminin durumundan memnun olmakla birlikte, özellikle büyükşehirlerde ücretli kesimlerin, özellikle de emeklilerin rahatlatılması gerektiği ifade ediliyor. Maaşların enflasyon karşısında erimesine karşı da parti içinde formüller tartışılıyor.

Konuşulan formüllerden biri, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi veya maaşların asgari ücret oranında artırılması yönünde. Bu önerinin parti yönetimince de uygun bulunması halinde, Meclis’te yeni bir yasal düzenleme yapılabilir.

Ancak parti kaynakları, bu konuda çok farklı öneriler olduğunu, ekonomi yönetiminin de yapacağı değerlendirmelerle netleşeceğini ifade ediyorlar.

'İKRAMİYELER KALDIRILABİLİR'

AKP'de, emeklilerin maaşlarının asgari ücrete endekslendiği takdirde kaynak sıkıntısı yaşanırsa emekli ikramiyelerinin kaldırılarak, yeni bir kaynak yaratılabileceği savunuluyor. Parti kaynakları ise yerine daha iyisini koymadan, emekli ikramiyesinin kaldırılamayacağına dikkat çekiyor. Parti kaynakları, emekli maaşlarının asgari ücrete endekslenmesi halinde ancak kamuoyunun ikna olabileceğine de işaret ediyor.

Yüksek enflasyona karşın, bu yıl emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı’nda verilen ikramiyeler yükseltilmemişti. Siyasi kulislerde, iktidarın bu uygulamadan rahatsız olduğu ancak muhalefet baskısı nedeniyle de kaldıramadığı için, “enflasyon karşısında eritme” taktiği izlediği yorumları uzunca süredir yapılıyor.

'EYT OY GETİRMEZ'

AKP, uzun süredir direndiği “emeklilikte yaşa takılanların" (EYT) geçmiş seçimlerdeki tepkisini de dikkate alarak, kritik olan 2023 seçimleri için bu konuda da adım atmaya hazırlanıyor.

Yılbaşından sonra EYT’lilerin yararlanacağı düzenlemeye parti içinde itiraz edenler de var. Ancak seçim sürecine girilmesi nedeniyle artık bundan vazgeçilmeyeceği belirtiliyor.

Bazı parti kurmayları, EYT’lilerin büyük kamuoyu baskısı oluşturduğunu ve özellikle muhalefeti bu konuda iktidara baskı unsuru olarak kullandığına dikkat çekiyorlar.

EYT konusunda adım atılması konusunda geç kalındığını savunan bazı milletvekilleri, bunun partiye oy getirisinin olmayacağını belirterek, "EYT’liler bu süreçte muhalefete yakınlaştı, çünkü onların aracılığıyla sesini duyurmuş oldu. Bu aşamadan sonra biz düzenleme yapsak ta muhalefetin baskısıyla yapılmış algısı oluşacak. Ancak, artık yola çıkıldı ve bu konuda düzenleme yapılacak" görüşünü dile getiriyorlar.,