birgün

2° HAFİF YAĞMUR

Kulis: Asgari ücrette Türk-İş'in masadaki 'alt sınırı' belli oldu

Aralık ayında başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesinde pazarlığın 7500-8000 TL bandında yürüyeceği, Türk-İş'in alt sınırının 8 bin lira olduğu ifade ediliyor.

EKONOMİ 30.11.2022 19:00
Kulis: Asgari ücrette Türk-İş'in masadaki 'alt sınırı' belli oldu
Abone Ol google-news

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in davetiyle yarın bir araya gelecek.

Yılın ilk buluşmasında işçi ve işveren temsilcileri birbirlerinin nabzını yoklayacak. Aralık ayının başından itibaren de resmi komisyon toplantıları başlayacak.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, ilk bilgiler, pazarlığın 7500-8000 TL bandında yürüyeceğini gösteriyor.

Komisyonda işçiyi temsil edecek olan Türk-İş, perşembe günü saat 14.00'daki buluşmadan hemen önce yönetim kurulunu toplayıp izlenecek yolu belirleyecek. Türk-İş'in yarınki toplantıda da resmi komisyon toplantılarında da son ana kadar hiçbir şekilde rakam telaffuz etmeme yönünde karar aldığı öğrenildi.

"İŞÇİ 8 BİN LİRAYI ALDI CEBİNE KOYDU"

Bununla birlikte Türk-İş cephesinde 8 bin liranın üzerindeki bir rakam için güç toplanıyor. bir sendika başkanı, "Aylardır öyle rakamlar uçuşuyor ki, işçi 8 bin lirayı aldı cebine koydu. Şimdi bunun üzerine ne alınabilir diye bekliyor" dedi.

İşveren cephesinde de somut rakam dile getirilmemekle birlikte 'enflasyon+10 puan' gibi bir orana sıcak bakılıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol