Gazeteci Hande Fırat, iktidarın cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısını artırmayı değerlendirdiğini ve Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek'in isimlerinin konuşulduğunu belirtti. İktidarın seçimler için ‘hassas’ bir şekilde çalışma yürüttüğünü kaydeden Fırat, HÜDA-PAR’a belli bir kontenjan verilmesinin de gündemde olduğunu bildirdi. İktidar ayrıca Yeniden Refah Partisi ile de görüşmeler sürdürüyor.

Kulis: Cumhur İttifakı'nda cumhurbaşkanı yardımcılığı için 3 sürpriz isim gündemde
Fotoğraf: Depophotos

Millet İttifakı, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanı seçimi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ortak cumhurbaşkanı adayı, ittifakın diğer parti liderlerini ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ı da cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak duyurdu. Millet İttifakı’nın bu hamlesine karşılık iktidar kanadından da olası cumhurbaşkanı yardımcılığı koltukları için sürpriz isimler gündeme geldi.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’ın aktardığına göre, 14 Mayıs'ta yapılması beklenen seçimlere yönelik hazırlıklara başlayan iktidar cumhurbaşkanı yardımcılığı için Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek ismini gündeme aldı.

Fırat ayrıca Cumhur İttifakı'nın Hüda Par ve Yeniden Refah Partisi ile uzlaşma sağlama aşamasında olduğunu söyledi.

Fırat’ın "Cumhur İttifakı’ndan sürpriz hamleler yolda" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile neredeyse bütün mesaisini deprem bölgesine ve çalışmalarına ayırdı.

Bir yandan da 14 Mayıs’taki seçimler için hassas bir çalışma yürütülüyor. Kulislerde konuşulan, üzerinde beyin fırtınası yapılan bilgileri şöyle paylaşabilirim:

HÜDA-PAR’a belli bir kontenjan verilmesi gündemde.

MHP’nin bu duruma hiçbir itirazı yok, MHP’deki genel hava da “Aslolan seçimi kazanmak” şeklinde.

Yeniden Refah Partisi ile görüşmeler sürüyor. Yakında bir uzlaşmaya varılması bekleniyor.

MHP ile AK Parti arasında ortak liste görüşmeleri başlamadı. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin çok sayıda ilde ortak liste ile seçime girmeye soğuk baktığı belirtiliyor. Ancak bazı özel illerde özel adaylar belirlenebileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceliği deprem bölgesi ve Türkiye’yi olası felaketlere karşı hazırlamak. Bunun için de dört bir koldan çalışma talimatını zaten verdi.

Ancak yeni dönemde bazı sürprizlerin de olabileceği konuşuluyor. AK Parti listelerinde sürpriz isimlerin, yeni yüzlerin görüleceği bilgisi var.

Strateji ekibinde, partide, kampanya ofisinde yapılan beyin fırtınalarında cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının Türkiye’nin öncelikli ihtiyacı doğrultusunda artırılabileceği değerlendiriliyor.

Bu kapsamda bir cumhurbaşkanı yardımcısının Türkiye’nin stratejik konumu nedeniyle güvenlikten sorumlu olabileceği, diğerinin ise ekonominin başına gelebileceği belirtiliyor.

Konuşulan isimler arasında Hakan Fidan ve İbrahim Kalın var. Ekonomi için ise AK Parti içinden ve dışından duyduğum isim Mehmet Şimşek. Cumhurbaşkanı henüz bu konuda son sözünü söylememiş. Ancak yapılan değerlendirmeler bu adımların olumlu olacağı yönünde."