birgün

1° KAR YAĞIŞLI

Kulis: Erdoğan, 15 Temmuz’da erken seçim çağrısı yapacak

Ankara kulislerine yansıyan bir iddiaya göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özellikle ekonomideki kötü gidişat nedeniyle 15 Temmuz’da seçim kararı açıklayacağı ve seçimlerin en geç ekim ayının ilk yarısında yapılacağı belirtildi. AKP'den ayrılan ve şu anda altılı masada yer alan partilerden birinde görev yapan üst düzey bir yetkilinin aktardığına göre, plandan altılı masanın da bilgisi var.

SİYASET 18.06.2022 08:48
Kulis: Erdoğan, 15 Temmuz’da erken seçim çağrısı yapacak Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Erken ya da zamanında seçim tartışmalarının sürdüğü bugünlerde, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçim çağrısı yapmaya hazırlandığı iddia edildi.

Artı Gerçek'ten Hayri Demir'in haberine göre, daha önce AKP’de şimdilerde ise altılı masada yer alan partilerden birinde üst düzeyde görev alan bir isim, böylesi bir plandan haberdar olduklarını ve planın altılı masanın liderleriyle de paylaşıldığı bilgisini verdi.

Ankara kulislerinde konuşulan senaryoya göre, Erdoğan 15 Temmuz’da yani darbe girişiminin yıldönümünde erken seçim açıklaması yapacak. Fakat Erdoğan’ın seçim kararını alınmasını Meclis’e bırakacak.

MUHALEFET, ERDOĞAN’A ‘HAYIR’ DEMEYECEK

Meclis’in seçim kararı alması içinse 360 milletvekilinin oyu gerekiyor. AKP ve MHP’nin sandalye sayısı bugün itibariyle 333. Bu durumda erken seçim çağrısını sürekli yenileyen muhalefetin de Erdoğan’ın çıkışına “hayır” demeyeceği ve Meclis’ten seçim kararı almasına destek vereceği ifade ediliyor. Söz konusu senaryo, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Dönüş” çalışması yürüten altı partinin kulislerinde de yoğunca dillendiriliyor.

Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Erdoğan’ın böylesi bir çıkış yapma ihtimali partilerin ilgili kurullarında ele alındı.

EYLÜL-EKİM ARASI ERKEN SEÇİM KARARI ALINABİLİR

Buna göre, eylül ikinci yarısı ya da ekim ayının ilk yarısına denk gelecek şekilde seçim kararı alınabilir. Erdoğan’ın seçim kararı almasının en önemli nedenlerinden birinin ekonomideki kötü gidişat gösteriliyor.

Erdoğan’ın seçim açıklamasına paralel olarak temmuz başında memur ve emeklilere yüzde 40 civarında enflasyon farkı zammı yapılması, asgari ücretin 6 bin TL civarına çıkarılması yine Kur Korumalı Mevduat yöntemi gibi kimi adımlarla döviz kurunda geçici düşüşler sağlayarak hükümetin “ekonomik krizi kontrol altına alıyor” algısı yaratılacak.

Bununla birlikte Erdoğan’ın seçimlerin zamanında yapılması durumunda üçüncü kez aday olamayacağı yönündeki tartışmaları da anımsatan altılı masada yer alan parti kaynakları, Erdoğan’ın bu tartışmaların adaylığının önüne geçmemesi için bu çıkışı yapmaya hazırlandığını ifade ediyor.

PLAN ALTILI MASAYA GİTTİ

Altılı masanın henüz ilk tur görüşmelerini bile tamamlamış olmasıyla birlikte ortak bir aday konusunda uzlaşının sağlanmamış olmasını da Erdoğan lehine çevirmek için böylesi bir çıkış yapabileceğini güçlendiriyor.

Öte yandan geçmişte AKP’de üst düzey görevlerde bulunmuş ancak şimdi altılı masada yer alan bir partinin yönetiminde yer alan bir partili, bu plandan haberdar olduklarını ve planın altılı masanın liderleriyle paylaşıldığını, her olasılığa göre karşı planlarını hayata geçireceklerini ifade etti.

‘YARIN SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ HIZLI VE TİTİZ ÇALIŞIN’ TALİMATI

Erdoğan’ın seçim kararı açıklayacağı yönündeki bu bilgiler gündemdeyken, dün il başkanları toplantısında yaptığı açıklama da dikkat çekti. Erdoğan, toplantıda il başkanlarına "yarın seçim olacakmış gibi hızlı ve titiz" çalışmaları için talimat verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol