AKP ile seçim ittifakı için görüşmeler yürüten HÜDAPAR'ın, 8 ilde milletvekilliği talep ettiği iddia edildi. İddiaya göre HÜDAPAR, Batman ile blok oy potansiyeli bulunan 8 ilden 'seçilecek sıradan' adaylık istiyor.

Kulis: HÜDAPAR ittifak görüşmelerinde 8 ilde vekillik istedi

Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklayan Hür Dava Partisi’nin (HÜDAPAR), AKP ile sürdürdüğü 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne yönelik ittifak görüşmelerinde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 8 ilde, seçilebilecek sıradan kendi milletvekili adaylarının gösterilmesini talep ettiği iddia edildi.

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, HÜDAPAR, Cumhur İttifakı ile seçimlere girilmesi için AKP ile yapılan görüşmelerde, 'güçlü olduğu' Batman ile blok oy potansiyeli bulunan 8 ilden seçilecek sıradan adaylık talep etti.

VEKİL TALEBİNİ ARTIRDILAR

İlk görüşmede dile getirilen bu talebin, daha sonraki görüşmede bir miktar artırıldığı da öne sürüldü. Bu çerçevede gözler, Yapıcıoğlu’nun cumartesi günü yapılabileceğini ifade ettiği görüşmeye çevrildi.

İki parti arasında hafta sonu yeni bir görüşme gerçekleşmesi beklenirken HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "En fazla vekille parlamentoda yer almaya çalışacağız. Eğer rengimizi, fikrimizi veya parti programımızı değiştirecek kararlar istenirse hiçbir ittifakta yer almayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Yapıcıoğlu Habertürk TV yayınında "Kaç milletvekili beklentiniz var?" sorusuna, "Sayı pazarlığı yapmıyoruz. Biz Meclis’e temsil edilmek ve bu mümkün olan en yüksek seviyede olsun istiyoruz ama bu bizim için tek ölçüt değil. Biz mevcut cumhurbaşkanının bir dönem daha devam etmesini istiyoruz. Ama devam etmesi tek başına yeterli değil. Biz diyoruz ki evet biz Meclis’te temsil edilelim hem de eğer Cumhur İttifakı’nın içerisinde olacaksak Cumhur İttifakı’nın mecliste çoğunluğu almasının yolu neyse onu sağlayalım" yanıtını vermişti.

2015 genel seçimlerine bağımsız adaylarla giren HÜDAPAR, Adana, Batman, Diyarbakır, Van, Bingöl, Bitlis, Mardin ve Şanlıurfa’da seçimlere katıldı. 2018’deki seçimlere parti olarak 55 ilde katılan HÜDAPAR, Türkiye genelinde 157 bin oy (yüzde 0.37) almıştı.