birgün

28° AÇIK

Kulis: "İstanbul Havalimanı'na talip olan tek ülke BAE değil"

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde İstanbul Havalimanı işletmesine sadece Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) talip olmadığını, İspanya ve Çin'in de aralarında yer aldığı birçok coğrafyadan talep olduğunu yazdı. Toker, "Birçok fon ve kuruluş İstanbul Havalimanı ile ilgileniyormuş ve bu yönde temaslar sürüyormuş" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ 20.05.2022 10:30
Kulis: "İstanbul Havalimanı'na talip olan tek ülke BAE değil"
Abone Ol google-news

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşes yazısında İstanbul Havalimanı için önemli bir iddiayı yazdı. Toker, havalimanına talip olan tek ülkenin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmadığını, İspanya ile Çin'in de aralarında yer aldığı farklı coğrafyalardan birçok fon ve kuruluşun İstanbul Havalimanı ile ilgilendiğini ve bu yönde temasların sürdüğünü belirtti.

Toker, ayrıca BAE'lilerin, Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı'na rakip olmaması istediği için Millet Bahçesi'ne çevrilmesi yönünde bir şart sunduğu iddialarının da gerçek dışı olduğunu dile getirdi.

Toker'in bugünkü köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

"İstanbul Havalimanı'na talip olan tek ülke Birleşik Arap Emirlikleri de değilmiş. “İspanya ile Çin'in de aralarında yer aldığı farklı coğrafyalardan” birçok fon ve kuruluş İstanbul Havalimanı ile ilgileniyormuş ve bu yönde temaslar sürüyormuş.

Bu demektir ki İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA'dan çok da uzak olmayan bir gelecekte hisse satış haberi alabiliriz. 2013 yılında beş ortakla yola çıkan İGA, 2019'da Kolin'in; bugünlerde de Mapa ile Limak'ın ayrılmasıyla iki ortaklı (Kalyon ve Cengiz) bir yapıya dönüşecek. Başlangıçta her bir ortağın yüzde 20 payı bulunan İGA'da hisse devirlerinin kesinleşmesi ile Kalyon'un yüzde 55 ile çoğunluk payına sahip olması bekleniyor."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol